نویسنده:
// دوشنبه , ۲۹ خرداد ۹۶ ساعت ۱۲:۳۳
خودروهای وارداتی به ایران در بازارهای جهانی چه قیمتی دارند؟

خرید خودروهای وارداتی برای بسیاری از ایرانیان امری بسیار دور از ذهن است، چراکه قیمت این خودروها در بازار کشورمان آنقدر با حقوق قشر متوسط بی‌تناسب است که حتی پس‌انداز چند ساله هم نمی‌تواند پول لازم برای خرید این خودروها را تأمین کند. در این میان البته شاید نتوان همه تقصیر را به گردن واردکنندگان انداخت، چراکه آنها هم در پاسخ، از عوارض پرداختی برای واردات خودرو (بیش از ۴۰درصد تعرفه واردات، اسقاط خودروهای فرسوده، هزینه شماره‌گذاری و …) یاد می‌کنند و این هزینه‌ها را دلیل افزایش قیمت خودروهای وارداتی می‌دانند. در این بخش مروری خواهیم داشت بر تعدادی از خودروهای مطرح در بازار خودروی کشورمان و قیمت آنها را در بازار خودروی آمریکا به عنوان یکی از آزادترین و رقابتی‌ترین بازارهای خودرو در جهان. برای مقایسه قیمت این خودروها، بد نیست بدانید متوسط درآمد یک مهندس صنعتی (قشر متوسط)در آمریکا رقمی بیش از ۶۰ هزار دلار (بیش از ۲۲۶میلیون تومان) است.

kli7i157tm8yppg7gsra.png

zagyd0jr13f83oo5uars.jpg

این سدان هیوندای در بازارهای جهانی یکی از محبوب‌ترین مدل‌های هیوندای است و در بازار ایران هم تا نسل پیش حضور پررنگی داشت هر چند افزایش قیمت در نسل جدید و البته گسترش حضور رقبا باعث شده این روز‌ها حضورش کمی کمرنگ شود. سوناتای عرضه شده در بازار ایران با موتور ۲٫۴ لیتری و گیربکس شش سرعته اتوماتیک به فروش می‌رسد و در مدل‌های فول قیمتی در حدود ۱۷۵ میلیون تومان دارد که با احتساب عوارض قانونی به حدود ۱۹۰ میلیون تومان می‌رسد. برای مقایسه، سوناتا LF با تریم SE که شامل آپشن‌هایی مانند مانتیور ۷ اینچی، دوربین عقب، سیستم صوتی قابلیت اتصال به سیستم‌های عامل اندروید و اپل، کنترل خودکار نور بالا و … است در آمریکا با قیمت کمتر از ۲۲ هزار دلار (۸۲ میلیون تومان) به فروش می‌رسد. البته مدل‌های SE بخشی از امکانات خودروهای عرضه شده در ایران را ندارند، اما برای مقایسه بد نیست بدانید بالاترین مدل هیوندای سوناتا در بازار آمریکا مدل‌های Limited است که با موتور ۲۴۵ اسب بخاری (سوناتا‌های ایران ۱۷۸ اسب بخار قدرت دارند) و انبوهی از امکانات رفاهی و ایمنی از جمله سیستم خودکار ترمز اضطراری، سقف پانوراما، صندلی‌های چرمی با گرم‌کن در جلو، چراغ‌های جلوی زنون با سیستم تطبیق با مسیر، کروز کنترل هوشمند، رادار حرکت بین خطوط، صفحه ‌نمایش هشت اینچ، صندلی‌های برقی جلو و … با قیمت حدود ۳۴ هزار دلار (کمتر از ۱۳۰ میلیون تومان) عرضه می‌شود.

kli7i157tm8yppg7gsra.png

n953kddvy2zlx7lrswkv.jpg

این شاسی‌بلند جذاب ب ام و پس از چند ماه درگیری در زمینه شماره‌گذاری سرانجام مدتی پیش توانست بار دیگر مجوز شماره‌گذاری را به دست آورد و با قیمت‌های جدید در لیست فروش قرار گرفت، قیمت‌هایی که بسته به سطح آپشن‌های خودرو متغیر است و البته همه آنها در محدوده بالای ۴۰۰ میلیون تومان است و در بالاترین مدل تا حدود ۴۹۰ میلیون تومان هم می‌رسد. این در حالی است که ب ام و X4 در بازار آمریکا با موتوری مشابه موتور عرضه شده در ایران با قیمت پایه کمتر از ۴۸ هزار دلار (حدود ۱۸۰ میلیون تومان) به فروش می‌رسد و عملاً بخش عمده‌ای از آپشن‌های مدل‌های گران‌قیمت بازار ایران را به عنوان خصوصیات استاندارد در خود دارد. حتی اگر بخواهید به سراغ مدل‌های بالاتر این خودرو هم بروید همچنان باید رقم بسیار کمتری را پرداخت کنید، چراکه مدل‌های X4 M40i با موتوری به قدرت ۳۵۵ اسب بخار و صفر تا صد کیلومتر ۴٫۷ ثانیه‌ای در بازار آمریکا با قیمت حدود ۵۹ هزار دلار (۲۲۳ میلیون تومان) به فروش می‌رسند و از نظر تجهیزات رفاهی و ایمنی از مدل‌های عرضه شده در بازار ایران کامل‌تر هستند.

kli7i157tm8yppg7gsra.png

tim9ehx6onlz2tiwpl9s.jpg

این شاسی‌بلند ژاپنی در حال حاضر تنها شاسی‌بلند تویوتا در بازار ما است و این روز‌ها برای خرید آن در مدل‌های ۲۰۱۷ بسته به سطح آپشن باید رقمی بین ۲۳۰ تا ۲۶۰ میلیون تومان پرداخت کنید. RAV4 در بازارهای جهانی یکی از چندین شاسی‌بلند و کراس‌اوور تویوتا است و به عنوان یک مدل متوسط در بین محصولات تویوتا شناخته می‌شود به‌ گونه‌ای که مدل‌های پایه آن را می‌توانید با قیمت کمتر از ۲۵ هزار دلار (حدود ۹۰ میلیون تومان) خریداری کنید. در رده بالاتر و نزدیک به مدل‌هایی که در بازار ایران هم عرضه می‌شود مدل‌هایی با تریم SE است که در نمونه‌های AWD حدود ۳۰ هزار دلار (حدود ۱۱۳ میلیون تومان) قیمت دارد که هنوز هم فاصله بسیار زیادی تا قیمت این خودرو در ایران دارد. مدل‌های عرضه شده در بازار ایران از نظر آپشن در سطح متوسطی هستند، اما حتی اگر بخواهیم مقایسه این بررسی را بالاترین سطح آپشن‌ها هم قرار بدهیم همچنان قیمت تویوتا RAV4 در بازار ایران بالا است، چراکه بالاترین سطح تجهیزات RAV4 در بازار آمریکا تریم موسوم به Platinum است که حدود ۳۶ هزار دلار(۱۳۶ میلیون تومان) قیمت دارد که حتی با نصب تمام آپشن‌ها (که شامل موارد ایمنی و رفاهی متعددی است) باز هم به کمتر از ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد و این در حالی است که بسیاری از این آپشن‌ها در ایران قابل سفارش و نصب هم نیست.

مقاله های مرتبط

  • مشاهده سایر دسته ها

  •