آشنایی با چراغ های مهم جلوی آمپر

آشنایی با چراغ های مهم جلوی آمپر

شاید بارها پیش اومده که چراغ های پشت آمپر خودرو بنا به دلیلی روشن شده اما این بار و تو این مقاله می خوام راجب سه چراغ مهم و حیاتی براتون در سایتفروش خودرو بنویسم،هربار که خودرو را روشن می کنید چراغ های صفحه جلو آمپر به شما چشمک می زنند اما بعد از چند ثانیه از کار کردن موتور نورشان از بین رفته و تا دفعه بعد که خودرو را روشن می کنید دیگر از آنها هیچ خبری نیست . راننده باید به چراغ های زرد و قرمز جلو آمپر خودرو حساس باشد و نسبت به آنها توجه لازم را بکند زیرا این موضوع نشانه اخطار درباره مشکل و یا نقص فنی در خودرو است .

راننده می بایست نسبت به سه چراغ هشدار آگاه باشد که شامل چراغ فشار روغن و چراغ اخطار حرارت موتور و چراغ دینام یا سیستم شارژ باطری است.اگر راننده عملکرد سریع و فوری نسبت به روشن شدن چراغ اخطار داشته باشداحتمال آسیب و یا نقص فنی خودرو کاهش می یابد. برای اینکه بتوانید نقش مهم این سه چراغ هشدار را درک کنید به توضیح مختصری از هرکدام می پردازیم.

aadownload - آشنایی با چراغ های مهم جلوی آمپر
آشنایی با چراغ های مهم جلوی آمپر

آزمایش چراغ هشدار

هنگامی که سوییچ باز می شود همه چراغ های هشدار باید روشن شوند .سه چراغ بزرگ معمولا تا زمانی که موتور روشن شود و درجا کار کند روشن باقی می مانند.اگر چراغ هشدار در این موقع روشن نشد اجازه دهید خودرو توسط یک تعمیر کار زبده بررسی شود. زمانی که موتور شروع به فعالیت کرد همه چراغ های هشدار باید در زمان چند ثانیه خاموش شوند.

فشار روغن

چراغ هشدار فشار روغن موتور معمولا با علامت ظرف روغن یا واژه oil نشان داده می شود. اگر چراغ روغن روشن بماند به این معنی است که اویل پمپ روغن تحت فشار را از دست داده که این موضوع ممکن است منجر به آسیب جدی به موتور شود که ظرف فقط چند ثانیه رخ می دهد.

از میان همه چراغ های هشدار چراغ فشار روغن بیشترین خطر را برای آسیب مکانیکی جدی فراهم می آورد.بعلاوه راننده کمترین زمان را در اختیار دارد تا بهترین عملکرد را در هنگام روشن شدن این چراغ داشته باشد. اگر چراغ روغن همچنان روشن باقی مانده است بلافاصله خودرو را به کنار جاده کشانده و موتور را خاموش کنید  با امداد خودرو تماس بگیرید تا خودرو را بکسل کنند در این حالت پیشرانه در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است. سعی نکنید به رانندگی ادامه دهید زیرا با این کار دامنه آسیب را بیشتر می کنید و یک خسارت جزئی خودرو را به تعویض کامل موتور می کشاند.

روغن موتور چندین کار انجام می دهد اولین کار روغن این است که قطعات فلزی داخل پیشرانه را روان کاری کرده و اصطکاک را کاهش می دهد تا به نرمی حرکت کنند.

دومین کار روغن این است که به پخش و توزیع متناسب گرما در موتور کمک کرده و مانع از این می شود تا قظعات در اثر حرارت زیاد ذوب شوند یا آسیب ببینند. آخرین کاری که روغن موتور انجام می دهد این است که و کثیفی و ذرات ریز را جمع کرده و آنها را در روغن فیلتر موتور قرار می دهد. کم کردن روغن ممکن است به دلیل به دلیل نشتی آن باشد در این صورت بهتر است واشرها و درزبندی ها بررسی شوند یا ممکن است هنگامی که برای بار آخر روغن را عوض می کردید فیلتر روغن یا پیچ کارتر خوب بسته نشده باشد . اگر روغن سوخته باشد احتمالا قطعات داخلی موتور نیاز به تعویض دارند یکی از آنها ممکن است رینگ پیستون و یا اویل پمپی باشد که ضعیف یا خراب شده است.

دمای آب

چراغ هشدار دمای خنک کننده موتور معمولا با علامت دماسنج یا با نوشته TEMP مشخص  می شود. اگر چراغ دمای آب روشن شود دمای پیشرانه از میزان حداکثر مجاز فراتر رفته است  تا زمانی که این افزایش دما در آب باقی بماند موتور با سرعت زیاد آسیب میبیند. اگر افزایش دما ادامه یابد احتمالا واشرسرسیلندر به دلیل دمای زیاد خواهد سوخت و موتور به اصطلاح آب و روغن قاطی می کند. چراغ هشدار دمای آب  عامل دوم چراغ هشدار فشار روغن  در تعیین آسیب به موتور محسوب می شود.

چراغ دمای خنک کننده به راننده زمان بیشتری ذر انجام واکنش صحیح می دهد . اگر چراغ هشدار دمای آب روشن شد به سرعت موقعیت را ارزیابی کنید اگر بخار یا آب از محفظه موتور بیرون می آید نشانه های واضحی از داغ شدن بیش از حد یا نشتی در سیستم خنک کننده است. خودرو را سریعا به کنار جاده بکشانید.

اگر موتور با چراغ آب به فعالیت خود ادامه دهد منجر به خسارت جدی و تعمیر اساسی  می شود.

در صورت باز کردن در موتور مراقب باشید چون آب در حال جوش سبب سوختگی شدید می شود. سعی نکنید درپوش رادیاتور یا منبع انبساط را که بخار زیادی دارد باز کنید و هنگامی که موتور داغ است هرگز در رادیاتور  را برندارید سیستم خنک کننده تحت فشار است و آب داغ رادیاتور با فشار شدید از آن خارج می شود.

آب یا همان مایع خنک کننده باید به قدر کافی گرم باشد تا در میان قطعات موتور پمپ شده و جریان یابد. آب به تنهایی کافی نیست و در دمای زیر صفر به سرعت یخ میبندد. مایع خنک کننده با ترکیب ۵۰/۵۰ آب و ضدیخ است و تا دمای ۳۷ درجه زیر صفر نیز منجمد نخواهد شد.

دامنه قابل قبول برای کارکرد موتور بین ۹۰ تا ۱۰۵ درجه سانتی گراد است. در ۱۰۷ درجه بالای صفر این ترکیب به جوش می آید اما اگر در رادیاتور را برندارید هنوز می تواند تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد دما را تحمل کند در غیر این صورت و اگر دما بیش از این بالا برود به چرخه احتراق موتور آسیب می زند گرمای بیش از حد به پیستون ها نیز خسارت وارد می کند و اگر موتور بیش از حد سرد باشد اصلا روشن نمی شود.

چراغ دینام

چراغ هشدار سیستم شارژ که به چراغ دینام مشهور است معمولا با نماد باتری یا نوشته های ALT  یا   GENمشخص می شود. اگر چراغ دینام روشن شود به این معنی است که سیستم برق خودرو دیگر توسط دینام تامین نمی شود. کار نکردن دینام به ندرت منجر به آسیب جدی به موتور می شود و بین این سه چراغ بزرگ هشدار تنها چراغی است که بیشترین زمان برای عملکرد صحیح و نجات باتری را به راننده می دهد. به طور کلی در روز راننده حداقل ۲۰ دقیقه فرصت دارد تا قبل از اینکه ولتاژ به نقطه ای افت کند که سیستم احتراق دیگر کار نکند و موتور متوقف شود رانندگی کند.

اگر چراغ دینام روشن شد همه وسایل برقی غیر ضروری را خاموش کنید و تا نزدیکترین تعمیرگاه رانندگی کنید .سیستم شارژ طی این ۴۰ سال تغییر چندانی نداشته است و شامل دینام و رگولاتور که معمولا داخل دینام نصب می شود و سیم پیچ داخلی است.هدف از سیستم شارژ تامین شارژ باتری است که هنگام کارکرد پیشرانه منبع اصلی انرژی الکتریکی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.