معرفی و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

نسل قبلی سوناتای هیبریدی اصولاً برای به چالش کشیدن تویوتا کمری هیبریدی وارد رقابت شد. اما این خودرویی نبود که دنیا را تکان بدهد. مصرف سوخت دور از انتظار و سیستم انتقال نیروی خشن، نمی‌گذاشت مزیت‌های این خودرو پررنگ شوند. اما اکنون زمان بلوغ فرار رسیده و مدل ۲۰۱۶ سوناتا به‌عنوان نسل دوم با انتقال نیروی جدید و بهبود یافته، فضای داخلی بیشتر و مجلل‌تر کاملاً مسلح شده است.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid front three quarter 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

انتقال قدرت در سوناتای جدید هیبریدی، درواقع تکامل یافته نسل قبلی است. موتور ۲.۰ لیتری ۴ سیلندر مجهز به تزریق مستقیم سوخت با ۱۵۴ اسب بخار نیرو و ۱۹۰ نیوتن متر گشتاور با یک موتور الکتریکی ۳۸ کیلوواتی (۵۱ اسب بخار) جفت می‌شود. خروجی کل سیستم در حالت ترکیبی البته از ۱۹۳ اسب بخار فراتر نمی‌رود. برای انتقال نیرو هم از یک گیربکس شش سرعته اتوماتیک استفاده می‌شود.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid rear three quarter in motion 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

مجموعه باتری‌های لیتیوم یون بزرگ‌تر ۱.۶۲ کیلووات ساعتی در زیر بدنه و کفی اتاق جاسازی شده‌اند. بدین ترتیب، تأثیر کمتری روی فضای مسافر و بار می‌گذارند.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid front three quarters in motion 02 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

خودروی مورد تست مجله موتورترند، از تریم لیمیتد بود و مصرف سوخت آن در شهر ۶.۰ لیتر و در بزرگراه ۵.۴۷ لیتر اندازه‌گیری شد در حالی که‌تریم پایه SE مقرون به صرفه‌تر بوده و مصرف سوخت شهری ۵.۸۸ و جاده‌ای ۵.۳۴ لیتری را بر جای می‌گذارد. تریم پایه SE از چرخ‌های کوچکتر آلیاژی ۱۶ اینچی برخوردار است که مجهز به تایرهای با مقاومت چرخشی پایین‌تر بوده و کارآمدتر است.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid side 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

سوناتای هیبریدی در دو نسخه پلاگین هیبرید و ساده ارائه می‌شود. نسخه پلاگین که شما می‌توانید باتری‌های آن را با شارژر و نیروی برق به‌صورت مجزا شارژ کنید، با تکیه بر انرژی ذخیره در باتری‌ها قادر است ۴۳ کیلومتر مسافت را طی کند و با یک باک بنزین پر هم ۹۶۵ کیلومتر برد دارد. عملکرد خودرو در حالت تمام الکتریکی به وضوح از تویوتا کمری و هوندا آکورد سرتر است. شارژ کامل باتری‌ها بسته به ولتاژ شارژر مورد استفاده ۳ تا ۹ ساعت طول می‌کشد.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid rear three quarter 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

در خارج از شهر، موتور بنزینی می‌تواند نقش ژنراتور را نیز بازی کند و باتری‌ها را شارژ نماید. نیروی ناشی از ترمزگیری هم احیا شده و در باتری‌ها ذخیره می‌گردد. در زمانی که شارژ باتری کافی باشد و در حالت کروز، موتور بنزینی می‌تواند خاموش شود و تنها با نیروی موتور الکتریکی می‌توان به مسیر ادامه داد. زمانی که نیاز به انرژی بیشتر داشته باشید، موتور بنزینی با کمی غرش و تکان مجدداً استارت می‌خورد. گیربکس شش سرعته نیز به خوبی و نرمی دنده مناسب را انتخاب می‌کند و به ندرت دچار اشتباه در انتخاب دنده مناسب می‌شود. ضمن اینکه می‌توانید به‌صورت دستی نیز به تغییر دنده اقدام کنید با این وجود بهتر است این عمل را به خود خودرو بسپارید.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid front end 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

عملکرد سوناتای هیبریدی در جاده‌های پیچ‌وخم‌دار نیز مطلوب است. سیستم تعلیق به خوبی ضربات را جذب می‌کند. با این وجود در سطوح خشن جاده‌ها، مقداری از صدای تایرها در داخل کابین هم شنیده می‌شود. اما بر روی سطوح آسفالت مناسب، میزان سروصدای داخلی آبرومندانه است. مشکلی که در هنگام تست خودرو پدیدار شد، احساس غیرخطی و غیرطبیعی ترمزگیری در هنگام فشردن پدال بود.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid front three quarter in motion 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

سوناتای هیبریدی می‌تواند شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت را در ۸.۳ ثانیه ثبت کند. طی مسافت ۴۰۰ متر از سکون کامل هم ۱۶.۳ ثانیه طول می‌کشد. این ارقام نشان می‌دهد که این خودرو کندتر از رقبای خود کمری و آکورد هیبریدی است. هر دوی این رقبا، صفر تا ۹۶ را در ۷.۱ ثانیه طی می‌کنند. با این وجود لااقل از فورد فیوژن هیبریدی کمی سریع‌تر است. خط ترمز آن نیز از سرعت ۹۶ کیلومتر تا توقف کامل بیشتر از رقبای خود و به میزان ۳۶.۸۸ متر است. شتاب جانبی در مسیر ۸ شکل ۰.۶۲g و در مسیر دایره‌ای ۰.۸g است که هم‌تراز با خودروهای سواری و سبک متوسط هیبریدی دیگر است هرچند فیوژن و آکورد فرمان و تنظیم شاسی بهتری دارند.

ورود به فضای داخلی سوناتای هیبریدی با اندازه خوب مورد استقبال قرار می‌گیرد. مواد نرم و با کیفیت به کار رفته همراه با روکش چرم مشکی و آبی نیز منحصر به فرد است. می‌توان در برخی تریم‌ها از کابین با رنگ‌های روشن و سرزنده‌تر استفاده کرد. سقف پانوراما در برخی جاده‌های پردست‌انداز کمی جیرجیر می‌کند. صندلی‌های جلو به خوبی تقویت شده‌اند و حمایت کافی از سرنشینان به عمل می‌آورند. در مسافت‌های طولانی، چهار سرنشین به راحتی می‌توانند در این خودرو جای بگیرند و البته فضا کمی فشرده‌ای برای نفر پنجم هم باقی می‌ماند. صندلی‌های جلو مجهز به گرم‌کن و تهویه داخلی مناسبی هستند. این گرم‌کن برای صندلی‌های عقب نیز قابل سفارش است.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid interior 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

فضاهای ذخیره‌سازی مناسبی برای اشیا نیز در نظر گرفته شده‌اند. فضای صندوق عقب از ۱۶.۳ فوت مکعب در مدل بنزینی به ۱۳.۳ فوت مکعب کاهش یافته است. در مقایسه، کمری هیبریدی فضای صندوق ۱۳.۱ و آکورد فضای ۱۲.۷ فوت مکعبی دارند. البته صندلی‌های عقب تاشو امکان افزایش فضای بار را در نبود سرنشینان عقب می‌دهند.

سیستم سرگرمی سوناتای هیبریدی با نمایشگر ۸ اینچی لمسی علاوه بر سرعت پاسخ‌گویی مناسب، ویژگی‌های خاصی چون نمایش سطوح انرژی ذخیره‌شده و حالت‌های رانندگی را نیز در خود دارد. این سیستم به دستورات صوتی نیز پاسخ می‌دهد. سیستم صوتی هارمن کاردون نیز صدایی واضح و شفاف را به گوش می‌رساند.

سوناتای هیبریدی مجهز به فناوری‌های ایمنی پیشرفته‌ای چون هشدار نقاط کور، هشدار خروج از لاین جاده، هشدار ترافیک از عقب، کروز کنترل تطبیقی و هشدار برخورد از جلو است.

2016 Hyundai Sonata Limited Hybrid side 02 516x343 - معرفی  و بررسی تخصصی سوناتای هیبریدی مدل 2016

قیمت سوناتای هیبریدی پلاگین ۳۵۴۳۵ دلار است که ۸۶۰۰ دلار بیش از مدل غیر پلاگین آن خواهد بود. البته اعتبار مالیاتی فدرال باعث تخفیف ۴۹۱۹ دلاری شده و قیمت آن به رقم معقول ۳۰۵۱۶ دلار کاهش می‌یابد. مدل لیمیتد نیز ۴ هزار دلار گران‌تر است.

در مقایسه با سلف این خودرو، سوناتای هیبریدی جدید را باید یک گام در مسیری درست دانست. این یک خودروی ارزان به حساب نمی‌آید اما وقتی مجموعه ویژگی‌های آن که معمولاً در خودروهای گران‌تر یافت می‌شوند را در کنار گزاره‌هایی چون ارزش، بهره‌وری و اقتصاد مصرف سوخت، انتقال نیروی نرم و روان، فضای داخلی خوب قرار دهیم، می‌توانیم از چند عیب جزئی نظیر ترمز با احساس نامناسب نیز چشم‌پوشی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.