بررسی تخصصی تویوتا توندرا ۲۰۱۶

تویوتا، توندرا را در سگمنت پیکاپ اندازه بزرگ همچنان حفظ کرده است. انتخاب این خودرو در ایالات‌متحده کمی عهدشکنی نسبت به شورولت، فورد و رام می‌باشد. این خودرو یکی از محصولات همه‌فن‌حریف تویوتا است که قابلیت‌های فراوانی دارد.

2016-Toyota-Tundra-103-516x315

توندرا مانند خودروهای مرسوم امریکایی ظاهری کمی چاق و خشن دارد. در میان خیل عظیمی از رقبای توندرا، عرضه نسخه‌های دو کابین و تک کابین و CrewMax چهاردرب کامل در دستور کار تویوتا قرار گرفته است. که غیر از مدل دو کابین، بقیه مدل‌ها یک جای بار ثابت دارند که به ترتیب ۲٫۰۱ متر و ۲٫۴۷ متر فضای طولی را شامل می‌شوند. طول قسمت بار مدل CrewMax هم به ۱٫۷۱ متر می‌رسد. تویوتا دو موتور احتراقی برای توندرا ارائه کرده است، یکی موتور V8 با حجم ۴٫۶ لیتر با قدرت ۳۱۰ اسب بخار و دیگری موتور ۵٫۷ لیتری با توان ۳۸۱ اسب بخار. در هر دو مدل از یک گیربکس ۶ دنده اتوماتیک استفاده می‌شود که قابلیت انتخاب محرک بودن چرخ‌های عقب و تمامی چرخ‌ها در آنها وجود دارد. در این بررسی ما به مدل ۵٫۷ لیتری توندرا ۲۰۱۶ ۴X4 limited پرداخته‌ایم.

2016-Toyota-Tundra-107-516x315

پیش‌ازاین آخرین به‌روزرسانی توندرا به مدل ۲۰۱۴ آن بر می‌گشت که شامل عوض شدن جلوپنجره، چراغ‌های جلو و عقب و طراحی درب بار عقب آن می‌باشد. با توجه به تغییراتی که در مدل ۲۰۱۴ آن حاصل شده است، تندرا تمایل بیشتری دارد تا سیمای قدرتمندی از خود نشان دهد. در سال ۲۰۱۵ نیز مواردی جزئی از تجهیزات و تریم جدید برای این خودرو درنظر گرفته شده‌اند. نسخهlimited این خودرو شامل صفحه نمایش لمسی بر روی داشبورد است که بیشتر حس خودروی لکسس را در فضای داخلی تداعی می‌کند. برعکس فضای محدود در اکثر پیکاپ ها در عقب، صندلی‌های عقب توندرا بسیار نرم هستند و فضای جاداری را فراهم می‌کنند. این فضای بزرگ داخل کابین مدیون فاصله زیاد ولی استاندارد بین دو محور (wheelbase) است. حتی در مدل‌های CrewMax این فضاهای یاد شده بیشتر نیز هستند که این بزرگ بودن کابین به قیمت تکان‌های زیاد در جاده‌های ناهموار و موج‌دار تمام می‌شود. توان انتقال داده شده از موتور ۵٫۷ لیتری بسیار نرم و یکنواخت انجام می‌شود و صدای دل‌نشینی در شتابگیری های سریع شنیده می‌شود.

2016-Toyota-Tundra-127-516x315

2016-Toyota-Tundra-111-516x315

2016-Toyota-Tundra-105-516x315

در مقایسه با حریفان خود در این کلاس، توندرا کمی قدیمی به نظر می‌رسد. ترمزهای آن خیلی قوی نیستند به‌طوری‌که توندرای ۲٫۶ تنی از سرعت ۱۱۲ کیلومتر در ساعت با طی مسافت ۵۶ متری متوقف می‌شود. در مورد فرمان توندرا باید عنوان کرد که فرمان این خودرو خیلی آهسته عمل می‌کند و چندان دقیق نیست. در سرعت‌های اتوبانی فرمان توندرا نیاز به تصحیح مداوم دارد تا بتواند در خط مستقیم حرکت کند. با وجود موتور احتراقی ۵٫۷ لیتری شتابگیری ۰ تا ۱۰۰ این خودرو ۶٫۴ ثانیه است که به نسبت حجم موتور خیلی عدد خوبی به نظر نمی‌رسد.

2016-Toyota-Tundra-129-516x315

2016-Toyota-Tundra-113-516x315 2016-Toyota-Tundra-114-516x315

مصرف سوخت این خودرو طبق ۱۴/۱۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر طبق برآورد EPA گزارش شده است که در بهترین شرایط طبق گفته شرکت به ۱۱٫۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد. این مدل توندرا اولین پیکاپ فول سایز تویوتا است که با رقبای داخلی ایالات‌متحده مقایسه می‌شود. عملکرد این شرکت تحسین‌برانگیز است که توانسته در این عرصه یعنی تولید پیکاپ های فول سایز قدم بگذارد. تویوتا در ارائه مدل توندار نسبتاً هم خوب کار عمل کرده است ولی برای ادامه حیات و فروش خود نیاز دارد تا بیشتر بر روی خصوصیات خودروهای پیکاپ داخلی آمریکا تمرکز کند و عیب‌های توندرا را به حداقل برساند به‌عبارت‌دیگر بر اساس سلیقه آمریکایی این خودرو را تولید نماید چون‌که بازار هدف خودروهای پیکاپ فول سایز اغلب در آمریکا می‌باشد. کافی نیست که تویوتا این خودرو را در تگزاس تولید کند بلکه باید آن را تبدیل به یک خودروی تگزاسی نماید!

2016-Toyota-Tundra-125-516x315

2016-Toyota-Tundra-115-516x315 2016-Toyota-Tundra-116-516x315

مشخصات فنی تویوتا توندرا ۲۰۱۶:

  • پیک آپ ۴ درب/دو درب با ظرفیت ۳ تا ۶ سرنشین
  • انتقال نیرو: دیفرانسیل عقب/دو دیفرانسیل
  • موتور پایه: هشت سیلندر ۴٫۶ لیتری با قدرت ۳۱۰ اسب بخار و گشتاور ۴۴۳ نیوتن متر
  • موتور انتخابی: هشت سیلندر ۵٫۷ لیتری با قدرت ۳۸۱ اسب بخار و گشتاور ۵۴۴ نیوتن متر
  • وزن: ۲٫۲۷ تا ۲٫۶۸ تن
  • قیمت مدل پایه: ۲۹۸۳۵ دلار
  • قیمت مدل تست: ۴۳۸۲۵ دلار

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.