نویسنده:
// سه شنبه , ۳۱ فروردین ۹۵ ساعت ۰۲:۰۲
اولین تجربه‌ی رانندگی با تسلا X P90D مدل ۲۰۱۶

حیله یا آینده؟ مسئله این است…
“من با نقشه‌ای آمده‌ام تا بین آینده‌ای مفید و حیله‌ای احمقانه تفاوت قائل شوم.” من این جملات را به جانی لیبرمن بی‌علاقه گفتم. او اعتقاد دارد که درب راننده‌ی تسلا که به‌صورت اتوماتیک باز می‌شود یک حیله است و امیدوار است که کسی از آن دفاع نکند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-in-motion-turn-e1459445400802-516x343

اما من چیزی را یافتم. وقتی‌که از تسلا مدل X خارج می‌شوم و پا در خودروی دیگری می‌گذارم، خودم را در حالی می‌یابم که درب اتوماتیک را ازدست‌داده‌ام.
آن چیزی است که به جانی لیبرمن توضیح دادم و یک تفاوت کلیدی است. وقتی‌که پس از استفاده از یک تکنولوژی جدید، آن را از دست بدهید، این ویژگی یک آینده‌ی مفید خواهد بود. اگر این‌طور نباشد، آن فقط یک حیله خواهد بود. خوشحالم که بگویم علیرغم شک و تردیدهای ابتدایی من درباره‌ی درب‌های اتوماتیک جلو در تسلا مدل X، به این نتیجه رسیدم که آن‌ها حیله و فریب نیستند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-doors-open-516x343

البته نمی‌توانم همین حرف‌ها را درباره‌ی درب‌های عقب فالکن هم بگویم. قطعاً نمای هر درب گالوینگ شکل، پالس‌های الکتریکی زیادی را به مرکز لذت در مغزمان ارسال می‌کند. هر خودرویی که با این‌گونه درب‌ها ساخته‌شده، در کنار خیابان ترافیک ایجاد کرده است، از مرسدس ۳۰۰SL 1955 گرفته تا دلارون دهه‌ی ۸۰ و مدل X امروزی. سؤالی وجود ندارد، ازدحام شکل خواهد گرفت.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-doors-open-03-516x343

تناسب منحصربه‌فرد تسلا این است که درب‌های عقب لولایی در مرکز دارند بنابراین آن‌ها می‌توانند با فشردن بازشوند اما در برخی موارد فضای کافی برای این کار وجود نخواهد داشت. به لطف حسگرهای اولتراسونیک که از میان پوشش آلومینیومی کار خود را انجام می‌دهند، درب‌ها می‌توانند حتی زمانی که ۲۸ سانتی‌متر فاصله با خودروی کناری داشته باشند بازشوند.
در واقعیت، درب‌ها گهگاه ضربه‌ای را به خودروی پارک شده وارد می‌کنند. حداقل آن‌ها این کار را آرام انجام می‌دهند و اثری بر بدنه‌ی خودروی پارک شده نمی‌گذارند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-rear-three-quarter-doors-open-516x343

می‌دانید که چه چیزی عالی است؟ یک درب معمولی! یا حتی یک درب کشویی مینی ون. ما نسبت به درب‌های فالکن نظر مساعدی نداریم مخصوصاً آنکه گفته‌شده پروژه‌ی تولید مدل X به خاطر این درب‌ها بیش از ۱۸ ماه به تأخیر افتاده است.
خجالت بزرگ جایی است که کل خودرو در سایه‌ی این درب‌ها قرارگرفته است.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-doors-open

مدل X البته نسخه‌ی بلندقد و پیاز دار مدل S سدان و با همه‌ی ملزومات آن است. به‌طور مشخص، پکیج‌های عالی، سواری بی‌نظیر و بالانس هندلینگ، صفحه‌نمایش پیشرو و کیفیت ساخت متوسط و صدالبته شتاب و سرعتی دیرباور تسلا را در دسته‌ای خاص قرار داده است.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-in-motion-03-516x343

مدل P90D با پیشرانه‌ی ۲۵۹ اسب بخاری که چرخ‌های جلو را به حرکت درمی‌آورد و پیشرانه‌ی ۵۰۳ اسب بخاری که چرخ‌های عقب را می‌گرداند، سریع‌ترین نسخه‌ی مدل X است. مجموعه باتری‌های ۹۰ کیلووات ساعتی می‌توانند درمجموع ۵۳۲ اسب بخار را تولید کنند که برای اعطای شتاب صفرتا ۹۶ کیلومتری ۳٫۲ ثانیه‌ای به این کراس اوور ۲۵۰۲ کیلوگرمی کافی هستند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-end-in-motion-516x343

خب همین‌جا یک ثانیه صبر کنید. شتاب ۳٫۲ ثانیه‌ای تسلا این شاسی‌بلند را به سریع‌ترین مدلی که تست کرده‌ایم بدل نمی‌کند اما آن را دسته‌ی مخصوصی از کمپانی‌ها قرار می‌دهد. مدل X 0.2 ثانیه سریع‌تر از فراری انزو به‌سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. سؤالی هست؟
به نظر می‌رسد که این رکورد کمی کندتر از مدل S P90D است (صفرتا ۹۶ کیلومتر بر ساعت در ۲٫۶ ثانیه) اما این را هم در نظر بگیرید که مدل X 375 کیلوگرم سنگین‌تر از برادر سدان خود است. مدل حاضر در آزمایش از تجهیزاتی چون ردیف سوم صندلی‌ها، پکیج یدک کشی، درب جلوی بازشوی اتوماتیک و چرخ‌های ۲۲ اینچی سود می‌برد.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-516x343

وزن اضافی مانعی برای سواری خوب نیست. اگر چیزی باشد کمک می‌کند. کیفیت سواری علیرغم رینگ‌های بزرگ عالی است و در پیچ‌های تند حرکت‌های بدنه به‌خوبی کنترل‌شده است. مدل X در تست فیگور اِیت رکوردی مشابه با مدل S P85D برجای می‌گذارد. شتاب جانبی نیز قابل‌تحسین بوده (۰٫۸۹ جی) و در تست ترمز نیز عملکردی خوب از مدل X را شاهد بودیم.

2016-Tesla-Model-X-P90D-side-516x343

صندلی‌های مدل X جدید هستند و نرم‌تر و راحت‌تر از مدل سدان احساس می‌شوند و حمایت‌های بیشتری از بدن را در پیچ‌ها به عمل می‌آورند. هر ۵ صندلی خودروی حاضر در تست به همراه غربیلک فرمان گرم‌کن دار هستند که این مورد ویژگی مهمی برای برخی از مناطق سرد است. اما الآن و در گرمای خورشید دره‌ی کوچلا ما سیستم تهویه را دیدیم که با گرمای شدید مبارزه می‌کرد! تسلا می‌گوید که تلاش‌های زیادی انجام داده تا عملکرد خوب سیستم تهویه را در همه‌ی شرایط تضمین کند اما قدرت مصرفی این سیستم تهویه‌ی الکتریکی زیاد است و توجه ما را به دیگر اختراع بزرگ تسلا یعنی شیشه‌ی جلوی بزرگ جلب می‌کند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-interior-02-516x343

ادعاشده که این بخش بزرگ‌ترین قطعه‌ی شیشه‌ی خم استفاده‌شده در خودرو است و شیشه‌ی جلوی مدل X تقریباً تا بالای سر سرنشین‌های جلو کشیده شده است. شیشه تا بخش معمول در همه‌ی خودروها شفاف است اما بعدازآن قسمت به‌تدریج در بالا رنگی می‌شود. برای دوستداران خورشید این احتمالاً شگفت‌انگیز است اما مطمئناً کار سیستم تهویه‌ی گرسنه‌ی تسلا را آسان نمی‌کند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-in-motion-1-516x343

و پس از خارج شدن از تسلا و وارد شدن به خودرویی معمولی چه پیش می‌آید؟ ما شیشه‌ی جلو یا دید وسیع را از دست نمی‌دهیم. پس آن حیله است!

2016-Tesla-Model-X-P90D-cockpit-516x343

طبق معمول داشبورد تسلا توسط صفحه‌ی لمسی بزرگی احاطه‌شده است. خودروسازان سنتی سال‌های زیادی را صرف کرده‌اند تا به این نوع تکنولوژی دست یابند و اکثراً شکست‌خورده‌اند. با پاسخی فوری، ساختار منوهای جالب و سیستم ناوبری هوشمند این صفحه بافاصله بهترین صفحه‌نمایش بازار است. مدل X ما سیستم صوتی ارتقا یافته‌ای دارد و عملکرد آن به‌خوبی برند سازنده‌اش است. سخن گفتن از تکنولوژی‌های تسلا بدون نام بردن از سیستم رانندگی خودکار بی‌فایده است، سیستمی که یک دهه جلوتر از اکثر سیستم‌های نیمه خودران دیگر خودروسازها است.

2016-Tesla-Model-X-P90D-interior-02-1-516x343

صندلی‌های ردیف دوم به‌گونه‌ای نصب‌شده‌اند که فضای پا و فضای زیر صندلی زیادی را فراهم می‌کنند. متأسفانه صندلی‌ها به جلو خم نمی‌شوند. به‌جای آن صندلی‌ها می‌توانند به‌منظور دسترسی به ردیف سوم کج شوند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-rear-interior-seats-516x343

نبود صندلی مرکزی در ردیف دوم فضای زیادی را ایجاد کرده است. این فضا مفید است زیرا محل نصب صندلی‌ها جایی قرار دارد که پاهای سرنشین‌های ردیف سوم آنجا قرار می‌گیرد. ساختارهای مرسوم صندلی‌ها عملکرد کمتری نسبت به این نوع صندلی‌ها ندارند و ما را مجبور می‌سازند تا به این نتیجه برسیم که این صندلی‌ها همانند درب‌های فالکن و شیشه‌ی جلوی پانوراما، بیش از اینکه کاربردی باشند، استایل بالاتری دارند.

2016-Tesla-Model-X-P90D-third-row-interior-seats-516x343 2016-Tesla-Model-X-P90D-interior-seats-516x343

صحبت از استایل خودرو شد، باید گفت که جزئیات خودرو ازجمله چراغ‌های جلو و عقب بدک نیستند اما تناسبات یک کرگدن آبستن را به نمایش می‌گذارند! خودروی الکتریکی قطعاً بنده‌ی آئرودینامیک است و ضریب درگ این خودرو طبق ادعای تسلا فقط ۰٫۲۴ است که ۲۰ درصد بهتر از دومین شاسی‌بلند برتر است.

به‌عنوان نتیجه‌ی این آئرودینامیک، مدل X اندکی از برادر مدل S خود عملکرد پایین‌تری دارد. در مقایسه‌ی P90D با P90D، محدوده‌ی حرکتی اندازه‌گیری شده توسط EPA تنها ۴٫۸ کیلومتر کمتر شده است و از ۴۰۷ کیلومتر به ۴۰۲ کیلومتر کاهش‌یافته است. درباره‌ی ظاهر خودرو هر چه دوست دارید بگویید. این‌یک عملکرد ویژه برای شاسی‌بلند بزرگی است که هفت سرنشین را حمل می‌کند.

در حقیقت، هر چه می‌خواهید درباره‌ی حیله‌های تسلا بگویید اما مدل X همانند برادر سدان خود، قطعه‌ی خوش ساختی از این صنعت است که باعث می‌شود درباره‌ی خودروهای دیگر این‌گونه فکر کنید که متعلق به گذشته هستند. بدون درب‌های فالکن، صندلی‌های تک‌پایه و شیشه‌ی جلوی بزرگ مدل X شاسی‌بلند بهتری خواهد بود اما الآن هم آرزوی بسیاری از مردم است.

و شتاب صفرتا ۹۶ کیلومتر بر ساعت ۳٫۲ ثانیه‌ای، توانایی مدل X برای حمل هر چیزی را نشان می‌دهد اما یک حیله است!

 

2016-Tesla-Model-X-P90D-rear-three-quarter-516x343

مشخصات تسلا مدل X P90D
قیمت پایه: ۸۱۲۰۰ دلار
قیمت در هنگام تست: ۱۳۵۴۰۰ دلار
مشخصات خودرو: پیشرانه در جلو و عقب، چهارچرخ متحرک،۴ درب شاسی‌بلند
پیشرانه‌ها: القای متناوب سه فازی، ۲۵۹ اسب بخار قدرت و ۲۴۴ پاوند فیت گشتاور در جلو – ۵۰۳ اسب بخار قدرت و ۴۶۹ پاوند فیت گشتاور در عقب – ۵۳۲ اسب بخار قدرت و ۷۱۳ پاوند فیت گشتاور به‌صورت ترکیبی
گیربکس: تک سرعته ی اتوماتیک
طول/عرض/ارتفاع: ۵٫۰۳/۲٫۰۷/۱٫۶۵ متر
شتاب صفرتا ۹۶ کیلومتر بر ساعت: ۳٫۲ ثانیه
مسافت یک‌چهارم مایل: ۱۱٫۷ ثانیه با سرعت ۱۸۶ کیلومتر بر ساعت
شتاب جانبی: ۰٫۸۹ جی

 

مقاله های مرتبط

  • مشاهده سایر دسته ها

  •