تغییرات جدید در بازار خودرو تهران + قیمت روز

در حالی شورای رقابت به تازگی قیمت جدید خودروها را ابلاغ کرده، که این موضوع هنوز تاثیر چندانی روی بازار نگذاشته است. آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، به دلایلی از جمله رکود خرید و فروش خودرو، این مصوبه شورای رقابت فعلا اثر خود را در بازار نگذاشته است. این در حالی است که معمولا وقتی قیمت رسمی خودروها افزایش می‌یابد، به تبع آن، قیمت‌ها در بازار نیز بالا می‌رود.

 فعالان بازار بر این باورند که اثر مصوبه شورای رقابت بر قیمت‌ها، پس از صدور بخشنامه برای نمایندگی‌های خودروسازان و اعمال قیمت‌های جدید، ملموس خواهد بود. به گفته آنها، در صورتی که خودروسازان مصوبه شورای رقابت را اجرا کنند، این موضوع قیمت‌های بازار را نیز تحریک می‌کند، منتها تغییرات قیمتی به گستردگی قبل نخواهد بود. به‌عبارت بهتر، بعید به‌نظر می‌رسد قیمت بازار خودروها مطابق با افزایش قیمت اعلامی از سوی شورای رقابت، بالا برود.

از نظر بسیاری کارشناسان، دلیل این موضوع، رکود بازار است، چه آنکه کاهش تقاضا و کم میلی مشتریان به خرید و فروش، چندان اجازه افزایش قیمت را به بازار نمی‌دهد. در واقع، بازار خودرو کشور در حال حاضر کشش افزایش قیمت‌های زیاد را ندارد و از همین رو اگر قرار به بالا رفتن قیمت‌ها باشد، این اتفاق به‌صورت محدود رخ خواهد داد. هرچند بنا به اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی در ۲ماه اول امسال شماره‌گذاری خودروهای نو ۱۱درصد افزایش داشته است.

نکته دیگر اینجاست که با توجه به فصل امتحانات و همچنین در راه بودن ماه مبارک رمضان، تقاضا برای خرید خودرو معمولا کاهش می‌یابد و این موضوع نیز به نوبه خود بر کمتر شدن کشش بازار و در نتیجه کاهش احتمال گرانی، اثر می‌گذارد. از سوی دیگر اما اصلا مشخص نیست خودروسازان مصوبه شورای رقابت را مبنی بر افزایش قیمت محصولات خود به اجرا در بیاورند. آن طور که مسوولان دو خودروساز بزرگ کشور در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» اعلام کرده‌اند، فعلا برنامه‌ای برای افزایش قیمت محصولات خود ندارند و هر تصمیمی در این مورد به شرایط بازار بستگی دارد. به گفته خودروسازان، این احتمال وجود دارد که متناسب با شرایط بازار، قیمت برخی محصولات افزایش یافته و برخی دیگر نیز ثابت مانده یا کمتر از میزان اعلامی از سوی شورای رقابت، گران شوند. هرچه هست، شورای رقابت دست خودروسازان را برای افزایش قیمت محصولات شان باز گذاشته است، با این حال خودروسازان فعلا خبری رسمی مبنی بر اعمال قیمت‌های جدید نداده و به‌نوعی بازار را در شرایط انتظار قرار داده‌اند.

کاهش قیمت‌های جزئی

اما سری به بازار بزنیم و ببینیم قیمت خودروهای داخلی چه افت و خیزی را تجربه کرده و حال و هوای آن پس از ابلاغ مصوبه شورای رقابت، به چه شکل است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. شورای رقابت دست ایران خودرو را برای افزایش قیمت ۹۰۰ هزار تومانی پژو ۲۰۶ باز گذاشته که البته بعید است شرایط بازار اجازه چنین جهش قیمتی را به ایران خودرویی‌ها بدهد. از سوی دیگر پژو ۲۰۶ صندوقدار مدل V8 نیز هم‌اکنون قیمتی برابر ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دارد که این موضوع نشان می‌دهد خودرو موردنظر تغییر قیمتی خاصی را تجربه نکرده است. بنابر مصوبه شورای رقابت، ایران خودرومی تواند یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به قیمت این محصول بیفزاید. این مدل از ۲۰۶ نیز شانس کمی برای اعمال مصوبه شورای رقابت دارد و محتمل ترین گزینه در مورد آن، افزایش قیمتی کمتر از رقم اعلامی شورای رقابت، است.

از بازار پژو ۴۰۵ GLX نیز خبر می‌رسد این محصول با توجه به کاهش قیمتی که داشته، در حال حاضر ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این قیمت نشان می‌دهد پژو ۴۰۵ در مقایسه با هفته گذشته ۲۰۰ هزار تومان ارزان شده است. ایران خودرویی‌ها مجوز افزایش قیمت حدودا ۴۵۰ هزار تومانی این محصول را از شورای رقابت دریافت کرده‌اند و بعید نیست این قیمت یا کمی کمتر، روی ۴۰۵ اعمال شود. دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 هم طی هفته جاری تغییر قیمتی خاصی را به خود ندیده و در حال حاضر ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. سمند جزو خودروهایی است که معمولا تغییرات قیمتی خاصی را تجربه نمی‌کند و گاهی قیمت آن تا هفته‌ها ثابت می‌ماند.

اما از بازار رانا خبر می‌رسد، این خودرو با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون ۳۳ میلیون تومان به فروش می‌رود. طبق مصوبه شورای رقابت، ایران خودرو می‌تواند نزدیک به ۹۰۰ هزار تومان به قیمت این محصول بیفزاید، هرچند بعید به‌نظر می‌رسد آبی‌های جاده مخصوص با توجه به شرایط بازار، قیمت رانا تا این حد بالا ببرند. فعالان بازار اما در مورد دنا عنوان می‌کنند که این خودرو با توجه به کاهش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی اش، در حال حاضر با قیمت ۴۳ میلیون تومان قابل خرید و فروش است. این در شرایطی است که شورای رقابت به تازگی رای به آزادسازی قیمت دنا داده و باید منتظر ماند و دید ایران خودرو تغییری در قیمت این محصول ایجاد می‌کند یا با توجه به رکود بازار، احتیاط به خرج می‌دهد.

از ایران خودرویی ها که بگذریم، تیبا بدون تغییر قیمتی خاص، در حال حاضر قیمتی معادل ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بازار دارد و برای خرید پراید در مدل ۱۳۱ نیز باید ۲۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه کرد.

همچنین پراید در مدل ۱۱۱ نیز تغییر قیمتی نداشته و در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. هم تیبا و هم پراید، مجوز افزایش قیمت را از شورای رقابت دریافت کرده‌اند که به‌نظر می‌رسد شانس تیبا برای بالا رفتن قیمت بیش از پراید باشد. نگاهی هم اما به قیمت سراتوهای مونتاژی سایپا بیندازیم، خودروهایی که قیمت‌گذاری شان آزاد است و تغییر خاصی در هفته جاری نکرده‌اند.

در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-۹۰ اتومات با ۴۰۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته، هم‌اکنون ۴۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد. قیمت‌گذاری این خودرو توسط شورای رقابت آزاد اعلام شده، اما ایران‌خودرویی‌ها اعلام کرده‌اند فعلا قصد گران کردن آن را ندارند. تندر-۹۰ اما مدلی تغییر شکل یافته به نام پارس تندر نیز دارد که این محصول در حال حاضر ۴۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و این یعنی پارس تندر تغییر قیمتی خاصی را در هفته جاری تجربه نکرده است.

با این حال اما تندر-۹۰ مدل E2 پارس خودرو ، این هفته کاهش قیمتی ۴۰۰ هزار تومانی را به خود دیده و در حال حاضر ۳۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. هم تندر E2 و هم پارس تندر، هر دو مجوز افزایش قیمت ۲.۶ درصدی را از شورای رقابت دریافت کرده‌اند و احتمال اعمال قیمت جدید این خودرو (با توجه به شرایط بازارشان) بالا به‌نظر می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.