نویسنده:
// شنبه , ۱۵ آبان ۹۵ ساعت ۰۲:۳۵
۳ خودروی احتمالی پروتون در ایران کدامند ؟ + مشخصات فنی

طبق گفته‌های وزیر صنعت مالزی، پروتون قصد تولید سه خودرو را در ایران دارد اما کدام سه خودرو؟! این روزها پروتون در خود مالزی سرگرم تولید ۷ مدل مختلف است. اگر به تصاویر بازدید نعمت‌زاده از پروتون دقت کنیم، مالزیایی‌ها فقط روی سه خودرو کاور کشیده‌ بودند! پس ماهم فعلا فرض می‌کنیم همین سه خودرو گزینه اصلی پروتون برای ایران باشند.

گزینه اول: پروتون آیریز؛ هاچ‌بکی که شانس موفقیت دارد

Iriz یکی از جدیدترین خودروهای پروتون است چون در ۲۰۱۴ به بازار مالزی آمد. آیریز نخستین هاچ‌بک ۵دری بود که مالزیایی‌ها ساختند و به لطف ظاهری جوان‌پسند (به علاوه کیت اسپرت سفارشی) و کیفیت خوب کابین به فروش خوبی هم رسید.

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-7

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-4

آی‌ریز با دو انجین ۴ سیلندر عرضه می‌شود که نسخه استانداردش گیربکس ۵ سرعته دستی و در فول‌ترین نسخه گیربکس CVT و تجهیزات بسیار خوبی مانند توزیع نیروی ترمز، ترمز کمکی، کنترل پایداری، کنترل کشش، کمکی حرکت در شیب، ورود بدون کلید، مانیتور لمسی و ۶ ایربگ دارد. قیمت آیریز در مالزی معادل ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان است که در صورت واردات آن در رده قیمتی میتسوبیشی میراژ جدید خواهد بود ولی در صورت تولید داخلی آن نفس همه رقیبانش را می‌گیرد! مهم‌ترین رقیب آتی این هاچ‌بک هیوندای i20 است که زمستان امسال خط تولید آن بدست کرمان موتور به راه می‌افتد.

IrizMirage 2017۲۰۱۶ i20۲۰۱۶ Picanto۲۰۱۶ MG3
انجین۱٫۳L۱٫۶L۱٫۲L۱٫۴L۱٫۲L۱٫۵L
قدرت۹۴hp۱۰۷hp۷۷hp۱۰۰hp۸۴hp۱۰۷hp
گشتاور۱۲۰nm۱۵۰nm۱۰۰nm۱۳۹nm۱۲۰nm۱۳۵nm
قیمت تقریبی۷۸٫۸۸۴٫۴۷۵٫۲۷۲


گزینه دوم: پروتون پرسونا؛ همان آیریز صندوقدار

پروتون ویرا را که حتما می‌شناسید. پروتون نسخه‌های صادراتی این سدان جمع و جور را ابتدا با نام Persona می‌فروخت ولی اندکی بعد پرسونا را به عنوان یک مدل جدید به خانواده محصولاتش اضافه کرد. پس برای شناخت دقیق‌تر پرسونا باید ویرا را شناخت؛ پروتون از ویرا دو مشتق گرفت؛ یکی در سال ۲۰۰۴ که محصول نام‌آشنای GEN2 را ساخت و یکی در سال ۲۰۰۷ که پرسونا را وارد بازار کرد؛ این برای نخستین‌بار بود که در خود کشور مالزی، پروتون محصولی با نام پرسونا عرضه می‌کرد.

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-10

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-8

پرسونای ۲۰۰۷ در واقع نسخه صندوقدار GEN2 بود نه یک مدل کاملا جدید. سال ۲۰۱۶ هم پروتون نسل سوم پرسونا را معرفی کرد؛ پروتون مدل جدید پرسونا را این‌بار با پلتفرم هاچ‌بک آیریز ساخته است و حتی ظاهر آیریز را هم با کمترین تغییرات روی پرسونا کپی و سپس پیست کرده! به همین دلیل پرسونا را حالا باید نسخه صندوقدار آیریز بدانیم با همان انجین، همان گیربکس و همان امکانات. قیمت پرسونا در مالزی معادل تقریبی ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان است که در صورت واردات در رده قیمتی تویوتا یاریس خواهد بود.

PersonaYaris Sedan 2016Accent 2016Rio Sedan 2016
انجین۱٫۶L۱٫۵L۱٫۶L۱٫۴L
قدرت۱۰۷hp۱۰۷hp۱۲۸hp۱۰۷hp
گشتاور۱۵۰nm۱۴۱nm۱۵۶nm۱۳۷nm
قیمت تقریبی۱۱۰۱۰۶۱۰۵


گزینه سوم: پروتون پردانا؛ گران‌ترین سدان پروتون

برای جواب آن‌هایی که از پروتون تقاضای محصولی نیمه‌لوکس دارند، پردانا بهترین گزینه است. این سدان خانوادگی سال ۲۰۱۳ به نسل دوم رفت. تا حدود ۲ سال، پروتون نسل دوم پردانا را برای نهادهای دولتی مالزی تولید می‌کرد و سپس دست به عرضه عمومی آن زد. البته چیزی که دست مردم رسید همان پردانای دولتی نبود بلکه نسخه فیس‌لیفت پردانا بود که به عنوان مدل ۲۰۱۶ به بازار آمد.

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-9

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-2

نکته جالبی که در مورد نسل دوم پردانا وجود دارد این است که پروتون آن را با پلتفرم نسل هشتم هوندا آکورد ساخته و فقط ظاهرش را تغییر و بهبود داده است. پردانا با دو انجین مختلف فروخته می‌شود که هردو فقط با گیربکس ۵ سرعته اتومات همراهند. قیمت معادل این خودرو در مالزی حدود ۸۳ تا ۱۰۶ میلیون تومان است که در صورت واردات به رده قیمتی بسیار خطرناک رنو تلیسمان می‌آید ولی در صورت تولید، پروتون پردانا رقیبی برای پژو ۵۰۸ ایران خودرو خواهد بود.

PerdanaSonata LFOptima JFCamryTalisman۵۰۸
انجین۲٫۳L۲٫۰L۲٫۴L۲٫۴L۲٫۵L۱٫۶L-Turbo۱٫۶L-Turbo
قدرت۱۷۸hp۱۵۴hp۱۸۵hp۱۸۵hp۱۸۱hp۱۹۰hp۱۶۵hp
گشتاور۲۲۲nm۱۸۹nm۲۴۰nm۲۴۱nm۲۳۵nm۲۶۰nm۲۴۰nm
قیمت تقریبی۱۸۴۱۸۳۱۹۵-۱۶۰۱۸۵


اگر سه خودروی فوق به ایران نیامدند …

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-1

New SAGA : ساگا ارزان‌ترین محصول پروتون است. این سدان کوچک انجین ۱٫۳ لیتری ۹۴ اسبی دارد و قیمت آن در مالزی معادل ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان است. ساگا با توجه به ویژگی‌های خوبی مانند دوربین عقب، بلوتوث و حتی کنترل پایداری و کشش گزینه بسیار ایده‌الی برای سایپایی‌هاست.

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-6

PREVE : پروی محصول ۲۰۱۲ است. این خودرو نخستین محصول پروتون بود که باهدف فروش در بازار جهانی ساخته شد ولی همانطور که از ظاهر خسته‌اش معلوم است، هیچگاه در بازار جهانی فروش خوبی نداشت و همچنان هم ندارد. پروی با دو انجین مختلف ۱٫۶ لیتری عرضه می‌شود: یکی ۱۰۷ اسب و دیگری ۱۳۸ اسب توربو. قیمت معادل پروی در مالزی ۴۵ تا ۵۵ میلیون تومان است. اگر سایپایی‌ها دست به تولید پروی در ایران زدند، این پروتون رقیبی برای پژو ۳۰۱ ایران خودروست.

%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d9%88%d9%86-3

SUPRIMA S : اگر تصور می‌کنید سوپریما شباهت زیادی به پروتون پروی دارد حدس‌تان درست است. سوپریما نسخه هاچبک پروی است و فقط و فقط با انجین ۱٫۶ لیتری توربوی آن تحویل مشتریان می‌شود. سوپریما در مالزی با قیمت معادل ۵۳ تا ۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شود. در صورت تولید این خودرو به دست سایپایی‌ها سوپریما رقیبی برای پژو ۳۰۸ ایران خودرو خواهد بود.

مقاله های مرتبط

  • مشاهده سایر دسته ها

  •