وضعیت قیمت خودروهای صفر کیلومتر در بازار تهران + جدول

در شرایطی که بازار خودرو کشور هنوز هم در رکود به‌سر می‌برد، خودروسازان روزهای خوبی را در فروش دارند و حتی مجبور شده‌اند تاریخ تحویل محصولات خود را به سال آینده موکول کنند.اگر نگاهی به سایت فروش خودروسازان داخلی بیندازیم، متوجه می‌شویم آنها پیش فروش‌هایی با ودیعه اندک را برای مشتریان در نظر گرفته و در عوض، خودروها را طی سال آینده (از فروردین تا آبان ماه) تحویل خواهند داد. با این حساب، خودروسازان عملا تاریخ تحویل محصولات پیش فروش خود را طولانی کرده‌اند تا توانایی پاسخ به تعهدات ایجاد شده را داشته باشند.هرچند هنوز آمار تولید خودروسازان داخلی در ۹ ماه امسال و همچنین آذر ماه، اعلام نشده، با این حال این احتمال وجود دارد که تیراژ افزایش پیدا کرده باشد؛ زیرا شرکت‌های خودروساز داخلی باید پاسخگوی تعهدات ایجاد شده باشند.

در آمار قبلی که به ۸ ماه امسال مربوط بود، خودروسازان رشد ۴۰ درصدی تولید را به ثبت رساندند تا در سال‌جاری از این حیث رکورد بزنند. این موضوع به وضوح نشان دهنده رونق گرفتن فروش خودروسازان بود و احتمال تکرار آن در آمار جدید تولید نیز وجود دارد.از آن سو اما عرضه خودروسازان به بازار نیز طی یکی دو هفته گذشته افزایش یافته و در حال حاضر با یک تعادل نسبی در عرضه و تقاضای بیشتر خودروهای داخلی روبه‌رو هستیم. این اتفاق پس از آن رخ داد که مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان گسترش از خودروسازان خواستند تا با افزایش عرضه، بساط دلالی را در بازار خودرو کشور جمع کنند.

تا پیش از این درخواست، فعالان بازار عنوان می‌کردند که خودروسازان از عرضه محصولات خود به بازار کاسته و سبب بالا رفتن قیمت‌ها شده‌اند. اوضاع به شکلی بود که با وجود بالا نبودن تقاضا، قیمت برخی خودروهای داخلی رشد قابل‌توجهی را تجربه کرد، اما در نهایت با بهتر شدن عرضه، نمودار قیمت‌ها متعادل‌تر شد. با وجود رونق فروش داخلی خودروسازان اما بازار در خواب زمستانی فرو رفته و ابرهای رکود، آسمانش را پوشانده‌اند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر تقاضا برای خرید خودرو چه در بازار داخلی‌ها و چه در بازار وارداتی‌ها، پایین بوده و مشتریان رغبت چندانی به خرید از بازار آزاد ندارند. یکی از دلایل این موضوع، روش‌های فروش اعتباری و چکی خودروسازان به حساب می‌آید که سبب جذب مشتریان به فروش داخلی آنها شده است. همچنین آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند، طی هفته جاری و با وجود رکود، قیمت برخی خودروهای داخلی و خارجی افزایش یافته است.

قیمت خودروهای داخلی در بازار تهران – ۲ دی ماه ۹۵ :

خودرو قیمت تغییر نسبت به هفته گذشته
۲۰۶ تیپ ۲ ۳۳.۲۰۰.۰۰۰ ۳۰۰.۰۰۰-
۲۰۶ تیپ ۵ ۳۷.۵۰۰.۰۰۰ ۳۰۰.۰۰۰-
پژو ۴۰۵ SLX ۳۳.۰۰۰.۰۰۰ ۱۰۰.۰۰۰+
۲۰۶ صندوقدار ۳۸.۰۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰-
پارس بنزینی ۳۶.۵۰۰.۰۰۰
رنو ساندرو استپ‌وی ۶۰.۵۰۰.۰۰۰
پارس TU5 ۴۰.۴۰۰.۰۰۰
پژو ۲۰۷ دستی ۴۵.۰۰۰.۰۰۰ ۵۰۰.۰۰۰-
تندر۹۰ ایران خودرو ۳۹.۴۰۰.۰۰۰
اچ سی کراس ۵۰.۷۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰+
پراید ۱۳۱ ۲۰.۸۰۰.۰۰۰
پراید ۱۱۱ ۲۱.۱۰۰.۰۰۰
برلیانس H320 اتوماتیک ۵۲.۰۰۰.۰۰۰ ۶۰۰.۰۰۰-
پارس تندر ۴۱.۳۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰-
دنا ۴۴.۸۰۰.۰۰۰ ۲۰۰.۰۰۰-
لیفان ۸۲۰ ۸۷.۵۰۰.۰۰۰ ۶۰۰.۰۰۰+
جک S5 اتوماتیک ۹۵.۰۰۰.۰۰۰
مزدا۳ FL ۱۲۴.۵۰۰.۰۰۰ ۱.۰۰۰.۰۰۰+
رنو ساندرو اتوماتیک ۵۲.۶۰۰.۰۰۰ ۵۰۰.۰۰۰-
رنو کپچر ۲۰۱۶ ۱۱۷.۰۰۰.۰۰۰

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.