بررسی خودروی آریو اتومایتک

ARYO 4 - بررسی خودروی آریو اتومایتک

این روزها بازار خودروی کشورمان متنوع‌تر از گذشته است و در هر محدوده قیمتی چه در رده خودروهای نسبتا ارزان زیر ۵۰ میلیونی و چه در رده خودروهای گران‌قیمت گزینه های متعددی پیش روی مشتریان قرار دارد. درواقع رقابتی شدن بازار و عرضه مدل های متنوع سبب شده که خودروسازان بزرگ کشورمان نیز تنوع محصولات خود را افزایش داده و با تولیدات رنگارنگی در بازار حضور داشته باشند.

در این راستا شرکت سایپا که هماکنون با طیف گسترده ای از انواع مدل ها تا رده ۱۰۰ میلیونی در بازار حاضر است در نظر دارد به این مقدار بسنده نکرده و در آینده ای نزدیک محصولات جدیدتری هم معرفی نماید. یکی از موفق ترین محصولات زیر ۱۰۰ میلیونی را میتوان سراتوی تولیدی این شرکت دانست که در گزارشات قبل به تفصیل از آن نوشتیم. سدانی کامپکت و جمع وجور در دو نسخه دنده دستی با موتور ۱۶۰۰ سی سی و مدل اتوماتیک با موتور ۲۰۰۰ سی سی که باوجود قدیمی شدن اتاق، سابقه خوب خود را در ذهن خریداران حفظ کرده و همین امر در کنار گستردگی خدمات پس از فروش سایپا تضمینی در موفقیت آن محسوب میشود. اما اگر بخواهیم سوار بر سدان متوسطی با گیربکس اتوماتیک و با قیمتی حدود ۲۰ میلیون ارزانتر از سراتوی ۱۶۰۰ سی سی شویم، آنگاه چه گزینه ای پیشرو خواهیم داشت؟

محصول مورد بحث ما گزینه دیگر تولیدی سایپا در رده خودروهای اقتصادی با امکانات رفاهی مناسب است. زوتی Z300 که حال در سایت تولیدی سایپای ساوه با نام آریو به تولید میرسد از جمله محصولات تاحدودی جدید در بازار ایران به شمار میرود.

در نگاه اول به نمای ظاهری خودرو میتوان الهام گیری از پلتفرم محصولات تویوتا را به ویژه در نمای جانبی و پشتی دریافت. چراغ های جلو با تزیینات کرومی در درون آن به همراه جلوپنجره دو شاخه کرومی و لوگوی بزرگ سایپا در وسط جلو پنجره، کارکتر اصلی خودرو را رقم میزنند. با گذر از طراحی آرام و نرم بخش جانبی و خط شانه انتهای درب عقب و گلگیر، به بخش پشتی میرسیم. طراحی ساده چراغ های مربعی شکل عقب مجهز به LED و خطوط هماهنگ روی درب صندوق بار و سپر، از نظر کارشناسان به دور از هرگونه ناهمگونی برخی از دیگر محصولات چینی است. طراحی فضای داخلی نیز در جهت همسویی با طراحی ساده و همگون بیرونی، شامل خطوطی نرم روی داشبورد و رودری ها میشود.
ARYO 2 - بررسی خودروی آریو اتومایتک

با این وجود نه تنها بی حوصلگی طراحی در این بخش دیده نمی شود بلکه خطوط مواج میانه داشبود، استفاده از دو رنگ مشکی و خاکستری در ترکیب آن و پنل های چوبی تیره و براق در کنسول و داشبورد خبر از دقت سازنده در طراحی کابین دارد. از ویژگی های مثبت کابین آریو میتوان به استفاده بهینه از فضا در آن اشاره کرد که شامل محفظه های پایین سیستم صوتی و مخفی بالای فندک، دو عدد جالیوانی و همچنین کنسول زیر استراحتگاه دست میشود.

 

با استارت زدن خودرو، لرزشی در کابین احساس نمی شود که کاملا خوشایند و حتی شاید دور از انتظار باشد. خودرو بی صدا روشن شده و گیربکس ۴ دنده اتوماتیک با قرارگیری در حالت D ،حرکت را در وضعیت اقتصادی آغاز می‌کند که در نمایشگر پشت آمپر نیز علامت (E (Economical به نمایش در می آید.

فشردن پدال گاز تا انتها، شتابگیری نرم موتور ۱۱۲ اسبی با گشتاور ۱۵۱ نیوتن متری را به دنبال دارد و دور موتور در حالت پرشتاب تا ۵۰۰۰ دور نیز پیش میرود. حالت دیگر گیربکس حالت برفی آن است که با فشردن کلید کوچک کنار دسته دنده فعال شده و با تعویض دنده در دورهای پایین، مانع از انتقال گشتاور زیاد و هرزگردی چرخ های جلو میگردد. با کشیدن دسته دنده به سمت چپ گیربکس به حالت دستی یا منوال تغییر می‌کند در این حالت چنانچه راننده پس از رسیدن دور موتور به ۵۵۰۰ دور نسبت به تعویض دنده اقدام نکند، گیربکس به صورت اتوماتیک عمل تعویض دنده را انجام میدهد.

ARYO 1 - بررسی خودروی آریو اتومایتک

رانندگی با آریو نرم و بی صدا است و فضای جادار و نورانی کابین دلباز جلوه می‌کند. فضای صندلی های پشتی برای سه نفر سرنشین بزرگسال بویژه در قسمت پا و سر به اندازه کافی جادار به نظر میرسد. عرض ۱۷۶۶ و فاصله محوری ۲۷۰۰ میلیمتری خودرو از مهمترین دلایل این جادار بودن آن به شمار می آیند. ویژگی که سبب شده است این محصول انتخاب مناسبی برای شرکت های تاکسیرانی باشد و این امر از سوی سایپا محقق شده است. همچنین نتیجه عریض بودن خودرو در بخش صندوق بار بزرگ آن نیز مشهود است.

ARYO 3 - بررسی خودروی آریو اتومایتک

امکاناتی از جمله کامپیوتر اطلاعات سفر، چراغ مه شکن جلو و عقب، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سنسور پارک دنده عقب، صندلی عقب تاشونده مجهز به نگهدارنده  صندلی کودک ISOFIX ،سیستم صوتی مجهز به رادیو + Player CD با قابلیت پخش MP3 و پورت USB و سیستم ضد سرقت (Immobilizer) به صورت استاندارد روی آریو ارائه میگردد و به گفته مسئولان سایپا، به احتمال قوی بزودی برای این خودرو امکانات وسیع تری همچون سانروف برقی، صندلی های گرم‌کن و نمایشگر رنگی و دوربین دید عقب نیز قابل سفارش خواهد بود.

در نهایت میتوان آریوی اتوماتیک را خودرویی کاربردی و نسبتا راحت دانست که با بهره‌گیری از پیشرانه ۱۶۰۰ سی سی با قیمت ۵۴ میلیون تومان خودرویی قابل قبول دانست و فقط یکی از معایب آریو را میتوان بازار دست دوم این خودرو دانست که در میان تمام محصولات چینی این مشکل کاملا مشهود است.
ARYO 5 - بررسی خودروی آریو اتومایتک

آریو اتومایتک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.