آیا آلفارومئو تیپو 33، زیباترین خودروی تاریخ است؟

به عقیده‌ی بسیاری از کارشناسان، خودروی تیپو ۳۳ استرادل از آلفارومئو، جذاب‌ترین طراحی تاریخ این صنعت را به همراه دارد.

برند آلفارومئو بیش از ۱۰۶ سال قدمت دارد. این شرکت علاوه بر ساخت مدل‌های گوناگون جاده‌ای در طول تاریخ، فعالیت گسترده‌ای در دنیای موتوراسپرت داشته است. تنها سه سال پس از افتتاح کارخانه، اولین مدل مسابقه‌ای این برند راهی پیست شد تا عزم جدی آلفا برای حضور در رقابت‌های اتومبیل‌رانی، در عمل ثابت شود.

سال‌های ۱۹۶۰ اوج شهرت و اقتدار آلفارومئو در بازار جهانی و دنیای موتوراسپرت محسوب می‌شود. پلت‌فرم تیپو ۳۳، در ابتدای این دهه طراحی شد تا یک سوپراسپرت موتور میانی در عقب با قابلیت‌های آیرودینامیک عالی باشد. تا سال ۱۹۷۷ مدل‌های مختلفی از تیپو ۳۳۳ ساخته شد که صرفا کاربرد پیست داشت و البته افتخارات زیادی برای آلفارومئو به‌دست آورد.

ALFA ROMEO 15 - آیا آلفارومئو تیپو 33، زیباترین خودروی تاریخ است؟

نسخه‌ی استرادل از تیپو ۳۳ که در سال ۱۹۶۷ معرفی شد، تنها خودروی سری ۳۳ محسوب می‌شود که با قابلیت حرکت در جاده‌های عادی طراحی شد. واژه‌ی استرادل در زبان ایتالیایی به خودروهای جاده‌ای اطلاق می‌شود و طبق سنت آلفارومئو، مدل‌های مسابقه‌ای که استانداردهای شهری روی آن‌ها پیاده شده باشد، با لقب استرادل شناخته می‌شوند.

بیش از ۵۰ سال از طراحی تیپو ۳۳ استرادل می‌گذرد، اما همچنان جذاب و مدرن به نظر می‌رسد. شاید از نظر هواداران آماتور خودروهای کلاسیک، این مدل شباهت‌هایی به فراری ۲۵۰۰ داشته باشد، اما باید قبول کرد پختگی آلفارومئو در طراحی این مدل، فراتر از فراری‌های آن زمان است. ظاهر بخش جلو بسیار هوشمندانه به نظر می‌رسد و آیرودینامیک بسیار خوبی دارد. چراغ‌های اصلی نیز خلاقانه و بزرگ‌تر از سبک معمول خودروهای کلاسیک طراحی شده‌اند. در نمای جانبی هم خطوط بدنه و انحنای آن، فراتر از دهه‌ی ۶۰ میلادی است.

ALFA ROMEO 11 - آیا آلفارومئو تیپو 33، زیباترین خودروی تاریخ است؟

مدب تیپو ۳۳ استرادل، از دیدگاه علاقه‌مندان حرفه‌ای خودروهای کلاسیک و کلکسیونرها، بدون شک یکی از زیباترین خودروهای تمام ادوار است. این خودرو توسط فرانکو اسکالیونه طراحی شد که بیش از ۲۰۰ سال برای آلفارومئو، فراری،لامبورگینی و فیات کار کرد و حتی در ساخت نیسان اسکای‌لاین مدل ۱۹۶۳۳ نقش داشت.

شاهکار تیپو، منحصر به طراحی بدنه نیست و پیشرانه آن هم در تاریخ خودروهای اسپرت جهان، ماندگار است. یک موتور ۸ سیلندر V شکل با زاویه‌ی ۹۰ درجه برای این خودرو در نظر گرفته شد که با ۲ لیتر حجم، قدرت ۲۳۰ اسب بخار و گشتاور ۲۰۰ نیوتن‌متر فراهم می‌کرد. در این پیشرانه بیشترین قدرت در دور موتور ۸۸۰۰ دور بر دقیقه و نهایت گشتاور در دور موتور ۷۰۰۰ دور بر دقیقه حاصل می‌شود. این خودرو ظرف ۵.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت و نهایت سرعت آن به ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. وزن خالص این خودرو، حدود ۷۰۰ کیلوگرم و نهایت دور موتور آن ۱۰ هزار دور بر دقیقه است.

ALFA ROMEO 7 - آیا آلفارومئو تیپو 33، زیباترین خودروی تاریخ است؟

تنها ۱۸ دستگاه آلفارومئو تیپو ۳۳ استرادل بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۹ ساخته شد که اکنون ۱۰ دستگاه در شرایط مناسب هستند. این مدل یکی از گران‌قیمت‌ترین خودروهای تاریخ است و امروزه بیش از ۱۰ میلیون دلار ارزش کلکسیونی برای آن برآورد می‌شود؛ هرچند در سال‌های اخیر، هیچ مالکی حاضر به فروش این جواهر ارزشمند نشده است. در سال ۱۹۶۸، تیپو ۳۳ استرادل حدود ۱۷ هزار دلار قیمت داشت که تقریبا ۸ تا ۱۰ برابر یک خودروی استاندارد خانوادگی در آن زمان بود.

 

منبع CLASSICDRIVE

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.