گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی

نتایج گزارش رضایت‌مندی مشتریان از کیفیت خودروهای سواری در نیمه اول امسال را اعلام کرد.که در پایان این گزارش می توانید تصاویر آن را مشاهده کنید.

نیمــه نخســت امســال حاوی یک پیام جدی برای خودروسازان بود؛ «بالا بردن کیفیت». زمانی که افکار عمومی با تشکیل کمپین نخریدن خودرو یک مخالفت آشکار با صنعت خودرو را اعلام کرد؛ زمزمه‌هایی که از چند سال پیش شروع و تبدیل به فریاد شد. از همین رو، دولت یازدهم عزم خود را برای کیفی‌سازی صنعت خودرو جزم کرد. در همین راستا دستورالعمل ارزیابی کیفی خودروها پس از هفت سال بازنگری به شکل سختگیرانه‌تری نگاشته شد تا خودروها به جای اینکه نمره بگیرند، ستاره‌دار شوند.

به گزارش اروندپلاک  انتشار ماهانه گزارش ارزیابی کیفی خودروها که از حدود هفت سال به‌صورت منظم ارائه می‌شد، از مهر ماه سال جاری به دلیل تجدید نظر در دستورالعمل ارزیابی کیفی خودروها از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با وقفه روبه رو شد تا دستورالعمل کهنه ارزیابی کیفی براساس استانداردهای تازه به‌روز شود.

سعید تاجیک، معاون اجرایی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، درباره تغییراتی که در این دستورالعمل رخ داده،  می‌گوید: «تمرکز بیشتر بر عیوب عملکردی یکی از تغییرات عمده این دستورالعمل است و اگر عیوب عملکردی در خودرویی کشف شود می‌تواند رتبه کیفی خودرو را تغییر دهد. نکته دیگر، دسته‌بندی قیمتی خودروهاست. در رده‌بندی قبلی که اعلام می‌شد، خودروها با رده قیمتی متفاوت در یک جدول می‌آمدند که این یک اشکال بود.

به هر حال این گزارش برای اطلاع مصرف‌کننده منتشر می‌شود، اینکه یک خودرویی با رده قیمتی زیر ۲۵‌میلیون تومان در انتهای این جدول قرار می‌گرفت، دید مثبتی به مشتری نداده و در اصل فضای مقایسه را ایجاد نمی‌کرد. نکته دیگر اینکه خروجی این دستورالعمل، رده‌بندی خودروها با دسته‌بندی قیمتی به‌صورت یک ستاره تا پنج ستاره خواهد بود. امیدواری ما این است که این دستورالعمل کمک کند تا خودروی معیوب تحویل مشتری نشود.»

حالا براساس دستورالعمل جدید، به جای اینکه همه گروه‌های قیمتی خودرو در کنار یکدیگر سنجیده شود، در دستورالعمل جدید خودروها با فاصله قیمتی ۲۵میلیون تومان در شش گروه سنجیده شده‌اند. جالب اینجاست که برخلاف تصور عمومی خودروهای چینی توانسته‌اند میزان رضایتمندی قابل توجهی را به خود جلب کنند و در برخی از گروه‌ها حتی بالاتر از خودروهای تولید داخل ایستاده‌اند.

متعجب چینی از سایپایی‌ها جلو زد
در گروه A که خودروهای زیر ۲۵ میلیون تومان را بررسی می‌کند، با اینکه گروه خودروسازی سایپا ۹۹ درصد خودروهای حاضر در بازار در این رنج قیمتی را در دست دارد اما مدیران خودرو فقط با یک سهم از بازار خودروهای زیر ۲۵ میلیون تومان، گوی سبقت را در دست گرفته است.

خودروی ‌ام‌وی ام۱۱۰ شرکت مدیران خودرو با ۶۶۳ امتیاز از شاخص رضایت از کیفیت، ۲.۸ درصد از حجم بازار در گروه قیمتی خود و ۷۰ امتیاز در رتبه کیفیت از دیدگاه مشتری دارای رتبه نخست سطح کیفی از دیدگاه مشتریان را دارا است. در حالی‌که سایپا ۱۱۱ محصول شرکت سایپا با در دست داشتن ۱۵.۴ درصد از سهم بازار و با امتیاز ۶۰۲ از شاخص رضایت از کیفیت در رتبه پنجم و آخر این گروه ایستاده است. همچنین خودروهای تیبا، سایپا ۱۳۲ و سایپا ۱۳۱ به ترتیب رتبه‌های دوم تا چهارم را در این گروه دارا هستند.

خودروسازی چابک ایران پرچمدار کیفیت گروه B
در گروه خودروهای ۲۵ تا ۵۰ میلیون تومان، خودروی برلیانس H330 محصول شرکت پارس خودرو با ۷۳۱ امتیاز از شاخص رضایت از کیفیت و با حضور ۰.۱ درصدی از حجم بازار در گروه قیمتی دوم و ۸۰ امتیاز از دیدگاه مشتری در جایگاه نخست قرار دارد. همچنین خودروهای پارس تندر و تندر ۹۰ از محصولات شرکت پارس خودرو نیز در رتبه‌های دوم و سوم این گروه از نظر مشتریان قرار گرفته‌اند.

خودروهای تندر ۹۰، خودروی تندر ۹۰ (اتوماتیک) ایران خودرو، برلیانس H230 (اتومات) سایپا، ‌ام وی ام۳۱۵ سدان مدیران خودرو، جک J5 (دستی) کرمان خودرو، برلیانس H230 (دستی) سایپا، پژو ۲۰۶ صندوقدار ایران خودرو، برای‌ام وی‌ام ۵۵۰ (دستی) مدیران خودرو، ‌ام‌وی‌ام ۵۳۰ محصول مدیران خودرو، ‌ام‌وی‌ام ۳۱۵ (هاچ‌بک) مدیران خودرو، لیفان۶۲۰ کرمان خودرو، پژو ۲۰۶ ایران خودرو، دنا ایران خودرو، سمند EF7 ایران خودرو، سمند ایران خودرو، رانا ایران خودرو، سورن ایران خودرو، پژو ۴۰۵ ایران خودرو و پژو پارس ایران خودرو به ترتیب رتبه‌های چهارم تا بیست و دوم را به خود اختصاص داده‌اند. اما سایپایی‌ها باز هم در این گروه از کیفیت عقب مانده و رتبه آخر این گروه متعلق به خودروی تیبا ۲ محصول شرکت سایپا است.

کوچک‌های چینی و ژاپنی برنده کیفیت
در گروه سوم این گزارش، دو خودروی کوچک کیا پیکانتو کره‌ای و میتسوبیشی میراژ ژاپنی که هر دو وارداتی هستند با امتیاز ۸۰ صدرنشین هستند. همچنین خودروی X60 لیفان تولید شرکت کرمان موتور نیز در رتبه آخر این گروه قرار گرفته تا همچنان در لیست کم‌اقبال‌ترین خودروهای بازار باقی بماند.

در دامنه قیمتی ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان، خودروهای چانگان EADO سایپا، چانگان CS35 سایپا، برلیانس H320 (اتومات) و برلیانس H330 (اتومات) پارس‌خودرو، سابرینا دیار خودرو، ‌ام جی روور۳ مدیاتوروز، ولیکس C30 خودروسازان راین، آریوS300 سایپا، گریت وال M4 دیار خودرو، ‌ام وی‌ام X33 (دستی) و ‌ام وی‌ام ۵۵۰ (اتومات) مدیران خودرو، جک J5 (اتومات) کرمان خودرو و ‌ام وی‌ام X33 (اتومات) مدیران خودرو رتبه‌های سوم تا پانزدهم را به خود اختصاص داده‌اند.

رقابت تنگاتنگ چشم بادامی‌ها
در گروه چهارم این گزارش و در دامنه قیمتی ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان، خودروهای کره‌ای و چینی از فرانسوی‌های پر اصطکاک جلو زده‌اند. در این گروه کیاسراتو (دستی) سایپا، ‌ام‌جی روور۳۵۰ مدیا موتورز و کیا سراتو (اتومات) سایپا با ۸۰ امتیاز رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین خودروهای هیوندا I20 آسان موتور، جک S5 کرمان خودرو، رنوداستر نگین خودرو، بسترن B50 (آسا) و لندمارک بهمن موتور در جایگاه چهارم تا هشتم قرار دارند.

فرانسوی‌ها صدرنشین گروه E
در دامنه قیمتی ۱۰۰ تا ۱۲۵میلیون‌تومان، چهار خودرو مورد بررسی قرار گرفته‌اند که سه خودرو از آنها فرانسوی هستند. رتبه نخست سطح کیفی از دیدگاه مشتریان برای خودرو رنوفلوئنس محصول شرکت نگین خودرو با ۸۱۲ امتیاز از شاخص رضایت از کیفیت و با حضور ۱۱.۱درصدی از حجم بازار در گروه قیمتی خود و ۹۰امتیاز از رتبه کیفیت در دیدگاه مشتری قرار دارد. همچنین رنوکپچر ایران، مزدا ۳ بهمن خودرو و ‌ام‌جی روور۶ مدیا موتورز با ۸۰ امتیاز از رتبه کیفیت در رتبه‌های بعدی این گروه قرار دارند.

ایتالیایی زیبا نخستین شد
گروه ششم این گزارش به خودروهایی در دامنه قیمتی ۱۲۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان تعلق دارد. در این گروه که هفت خودرو مورد بررسی قرار گرفته‌اند، رتبه نخست سطح کیفی از دیدگاه مشتریان برای خودرو آلفا رومئو جولیتا محصول شرکت آلفا موتور با ۸۲۳ امتیاز از شاخص رضایت از کیفیت و با حضور ۱۰.۸درصدی از حجم بازار در گروه قیمتی خود و ۹۰ امتیاز از رتبه کیفیت در دیدگاه مشتری قرار دارد. خودرو‌های هیوندا (I40 (SW، هیوندا سوناتا LF آسان موتور، کیا اپتیما اطلس خودرو، هیوندا سوناتا YF آسان موتور، رنوکلئوس پارس خودرو و کیا سراتو اطلس خودرو در رتبه‌های دوم تا هفتم قرار گرفته‌اند.

نتیجه گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد  خودروها

ارزابی کیفیت خودرو ها 3 - گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی ارزابی کیفیت خودرو ها 4 - گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی ارزابی کیفیت خودرو ها 5 - گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی ارزابی کیفیت خودرو ها 6 - گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی ارزابی کیفیت خودرو ها 1 - گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی ارزابی کیفیت خودرو ها 2 - گزارش ارزیابی کیفی بازرسی کیفیت و استاندارد با درخشش خودروهای چینی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.