نویسنده:
// جمعه , ۱۲ خرداد ۹۶ ساعت ۰۲:۱۵
Stratolaunch بزرگترین هواپیمای غول‌پیکر دو بدنه جدید جهان

 هواپیمای Stratolaunch دارای طول بالی بزرگ‌تر از عرض زمین فوتبال است و برای حمل موشک‌ به «استراتوسفر» (دومین لایه جو زمین) طراحی شده‌ است. در آن جا، موشک‌ پس از جدا شدن از هواپیما، موتورهایش روشن می‌شود و به حرکت خود در فضا ادامه می‌دهد.

سامانه غول‌پیکر دو بدنه جدید ۲۲۶ هزار کیلوگرم وزن دارد و برای حمل محموله‌هایی به وزن ۲۴۹ هزار و ۴۷۶ کیلوگرم طراحی شده است. طول بال این هواپیما ۱۱۷ متر گزارش شده است.

این سامانه با شش موتور «Boeing 747» کار می‌کند و در آشیانه بزرگ و سفارشی‌شده‌ای به مساحت ۹ هزار و ۵۹۳ متر مربع در صحرای «موجاوه» واقع در جنوب غربی ایالات متحده ساخته شده است.

این نخستین بار است که این هواپیما به طور عمومی نمایش داده می‌شود و تیم سازنده در حال آماده‌شدن برای انجام آزمایش‌های سوخت‌رسانی و چگونگی عملکرد موتورهای آن هستند و اولین پرواز هواپیما برای سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است.

شرکت امریکایی «Stratolaunch Systems» هفت سال قبل توسط یکی از بنیان‌گذاران مایکروسافت به نام «پل گاردنر آلن» (Paul G.Allen) راه‌اندازی شد و یکی از چند کمپانی است که در تولید سامانه‌های پرتاب‌گر موشک به مدار با شرکت‌های دیگر رقابت می‌کند.

در حال حاضر پرتاب‌کردن یک سامانه به داخل مدار زمین نیازمند برخاستن آن از یک «پد» پرتاب است که این امر فرآیندی گران و زمان‌بر است.

اوایل سال جاری میلادی، شرکت ویرجین گلکتیک نیز شرکتی موسوم به «Virgin Orbit» را تاسیس کرد که هدف آن عملی‌کردن پروژه‌هایی مشابه است.

Stratolaunch

مقاله های مرتبط

  • مشاهده سایر دسته ها

  •