بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

کاندیدای برترین خودرو جهان در سال ۲۰۱۶، کاندیدای خودرو برتر اروپا و همچنین خودرو برتر خانوادگی بلژیک در سال ۲۰۱۶ تنها طی یک سال عرضه جهانی این خودرو روی پیشانی تیوولی نشسته‌اند. کراس‌اوور ۴.۲ متری سانگ‌یانگ علی‌رغم ظاهر کوچکش کابینی جادار و امکاناتی فراتر از محدوده قیمتی زیر ۱۰۰ میلیون‌تومانی‌اش دارد و بر‌خلاف حجم ۱.۶ لیتری پیشرانه‌، آپشن‌های دینامیکی اسپرتی را به راننده پیشنهاد می‌کند و با مصرف ترکیبی حدود ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و شتاب حدود ۱۲.۵ ثانیه در زمره به‌روز‌ترین خودرو‌های بازار ایران قرار دارد. همین یک هفته قبل بود که خبر رشد ۱۰۳ درصدی فروش تیوولی در مقایسه با سال گذشته امیدها را برای دوره‌ای جدی در سانگ‌یانگ زنده کرد و تیوولی کوچک‌، اتفاقی بزرگ را برای یکی از قدیمی‌ترین برند‌های خودرویی کره‌جنوبی رقم زد. مشتریان سری نخست تیوولی بدون آگاهی از جزئیات‌، مزایا و معایب دقیق تیوولی این خودرو را انتخاب کردند و این روز‌ها با ورود ماجراجوی کوچک سانگ‌یانگ به خیابان‌ها و رخ‌نمایی به مردم‌، عده بیشتری مشتاق آشنایی دقیق با این خودرو هستند تا از پرداخت حدود ۹۵ میلیون‌تومان برای خرید تیوولی مطمئن شوند. به همین بهانه هفته گذشته در آزمایش فنی و بررسی این خودرو‌، تیوولی را مورد بررسی قرار دادیم.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095617 tivo4 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

آیا تیوولی به اندازه کافی قدرتمند است؟
برای بازار سنتی ایران که به واسطه تحریم سال‌ها از خودروهای روز جهان محروم بوده، طبیعی است که مشتریان هنوز هم حجم‌موتور را به عنوان معیار قدرت در نظر می‌گیرند در حالی که هم‌اکنون در اروپا حجم پیشرانه‌ها تا زیر ۱.۵ لیتر و مجهز به توربو در حال کاهش است تا هم در ارائه مصرف سوخت ایده‌آل موثر باشد و هم در عین حال قدرتی مشابه یک پیشرانه حجیم ارائه کند. پیشرانه ۱.۶ لیتری بنزینی تیوولی که در بازار ایران عرضه می‌شود، توانایی تولید حداکثر قدرت ۱۲۸ اسب‌بخار و حداکثر گشتاور ۱۶۰ نیوتن‌متر را داراست.تیوولی بنزینی تنها در مدل تک‌دیفرانسیل به بازارهای جهانی و ایران عرضه می‌شود و برای انتقال قدرت به محور جلو این خودرو گیربکس ۶ سرعته (با ضرایب نزدیک) طراحی شده توسط AISIN ژاپن کلید موفقیت مجموعه فنی این کراس‌اوور کوچک است به گونه‌ای که وزن ۱.۳ تن تیوولی را در ۱۲.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رساند و تیوولی توانایی کشش تا یک تن بار را نیز داراست. تیوولی به یکی از پیشرفته‌ترین گیربکس‌ها در بین رقبایش مجهز است اما در عین حال سانگ‌یانگ آپشن‌های فنی دیگری را نیز برای افزایش لذت رانندگی با این خودرو در نظر گرفته است. خلق‌و‌خوی فنی خودرو در ۳ حالت WINTER‌‌،‌Power و معمولی قابل تنظیم است و فرمان برقی تیوولی نیز تنها با فشردن یک کلید می‌تواند به حالت اسپرت‌، کامفورت یا نرمال تغییر حالت دهد. ظرفیت باک ماجراجوی کوچک سانگ‌یانگ ۴۷ لیتر حجم‌دارد و با توجه به مصرف ترکیبی حدود ۷ لیتر در ۱۰۰کیلومتر‌، تیوولی با یک باک پر می‌تواند ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر را بپیماید. سانگ‌یانگ معتقد است گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک نصب شده روی تیوولی به سرعت یک گیربکس دو‌کلاچه عمل می‌کند و در کاهش مصرف سوخت تاثیر بسزایی دارد.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095616 tivo3 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

رنگ رخساره
پیش از سوار شدن به این کراس‌اوور ۴.۲ متری با بلندای قامت حدود ۱.۶ متر بد نیست اطراف آن دوری بزنیم. جلوپنجره با طرح و رنگ به اصطلاح «پیانو مشکی» که بیشتر در کابین خودرو‌های لوکس به چشم می‌خورد، شاید در نگاه اول این تصور را به وجود بیاورد که چرا با یک ورودی هوا جایگزین نشده در حالی که این قسمت با طراحی نرم و مخصوص برای حفظ امنیت عابرین پیاده اینگونه طراحی شده است. چراغ‌های تیوولی در جلو به DAYlight مجهز است و چراغ‌های عقب نیز از نوع LED هستند. تیوولی بدون‌شک در نمای جلو و عقب جذاب و متفاوت جلوه می‌کند و به خصوص برای برندی مانند سانگ‌یانگ که خودرو‌های عجیبی مانند ون رودیوس و کایرون را در کارنامه دارد، اوج زیبایی را به نمایش می‌گذارد. آینه‌های جانبی به صورت اتوماتیک ‌یا از داخل درب‌راننده باز و بسته می‌شود و به گرم‌کن و راهنما نیز مجهز است. برف پاک‌کن تیوولی به سنسور باران و یخ‌زدا تجهیز شده و در کنار چراغ‌های جلو به صورت اتوماتیک قابل تنظیم است. پرژکتور‌های  جلو و مه‌شکن‌های عقب نیز مکمل آپشن‌های ظاهری تیوولی هستند. رینگ‌های ۱۸ اینچی دایمندکات (دو رنگ برش‌خورده نقره‌ای و مشکی) نیز مکمل جذابیت‌های بصری تیوولی هستند.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095615 tivo2 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

در چند تیپ عرضه می‌شود؟
کراس‌اوور کوچک سانگ‌یانگ در ۲ تیپ اسپرت(Sport) و الیت(Elite) در ایران عرضه می‌شود. مهم‌ترین تفاوت ظاهری این دو تیپ در بهره‌گیری تیپ الیت از سانروف، رینگ‌های دورنگ (نقره‌ای و مشکی) و ریل‌های سقی در مقابل سقف رنگی و رینگ‌های یکدست نقره‌ای در تیپ اسپرت به علاوه بال عقب و شیشه‌های دودی  دو درب عقب و درب صندوق‌بار است. با این حساب و در نظر گرفتن علاقه شدید مشتریان ایرانی به سانروف در خودروشان الیت تاکنون فروش به مراتب بیشتری از مدل اسپرت را رقم زده است.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095619 tivo5 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

چه امکاناتی دارد؟
در محدودیت آپشن‌های داستر به عنوان یک کراس‌اوور غیرچینی، تیوولی مجموعه جامع و کاملی از امکانات رفاهی را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. مجموعه آپشن‌های تیوولی با سیستم ورود و استارت بدون کلید (Keyless) آغاز می‌شود و سپس به صندلی‌های چرم این خودرو می‌رسید که به گرم‌کن مجهز هستند و به صورت دستی تنظیم می‌شوند. سیستم تهویه مطبوع دیجیتال این خودرو به صورت دستی عمل می‌کند و با ۴چراغ قرمز و ۴ چراغ آبی میزان گرمایش و یا سرمایش را نشان می‌دهد. نمایشگر ۷ اینچ در بخش میانی داشبورد به صورت لمسی عمل می‌کند، با بلوتوث به تلفن همراه متصل می‌شود، به ورودی USB و HDMI مجهز است و ادوات Apple را نیز پشتیبانی می‌کند. دوربین دید عقب نیز از طریق این نمایشگر در کنار سنسور‌های هشدار موانع عقب کنترل این خودرو را آسان می‌کند. کلید‌های ‌کروز‌کنترل و تنظیمات سیستم صوتی و نمایشگر روی فرمان این خودرو قرار دارد و در پشت آن نمایشگر‌های LED به همراه یک نمایشگر بزرگ کامپیوتر سفری قرار گرفته که اطلاعات زیادی را در مورد وضعیت خودرو به راننده می‌دهد. جالب‌ترین اطلاعات این نمایشگر در حالت سکون نشان‌دادن جهت فرمان است که در شروع حرکت و یا در مسیر‌های آفرودی راننده را از جهت‌گیری خودرو و فرمان آگاه می‌کند. کنترل فشار باد تایر‌ها‌، دمای بیرون‌، میزان مصرف سوخت لحظه‌ای و متوسط‌، میزان پیمایش و … نیز دیگر مواردی هستند که در این نمایشگر به راننده آگاهی لازم از وضعیت خودرو را ارائه می‌کنند. تنظیم ارتفاع فرمان به صورت دستی‌، آینه وسط حساس به نور‌، سانروف و شیشه راننده به سیستم ایمنی وجود مانع مجهز شده‌اند. فرمان برقی با قابلیت تنظیم عملکرد در ۳‌حالت به همراه تنظیمات عملکرد فنی خودرو در ۳ حالت نیز از طریق کلید‌های روی کنسول و کنار فرمان توسط راننده قابل تنظیم است.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095623 tivo7 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

تیوولی چقدر ایمن است‌؟
تیوولی علاوه بر کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه معتبر KNCAP (موسسه ایمنی NCAP کره‌جنوبی) به مجموعه جامع و کاملی از امکانات و تکنولوژی‌های ایمنی نیز مجهز شده است که مجموعه این امکانات در خودرو‌های بالای ۱۷۰ میلیون‌تومان به چشم می‌خورد.اگر بخواهید با حروف بازی کنید و تکنولوژی‌های ایمنی را مرور کنید تمام آنها را در تیوولی نیز خواهید یافت. ترمز ضدقفل ABS‌، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD‌، سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو ESP‌، سیستم ترمز کمکی هیدرولیکی HBA‌، سیستم کنترل لغزش خودرو هنگام شتاب‌گیری ASR‌، چراغ‌های هشدار‌دهنده در هنگام ترمز‌های ناگهانی ESS‌، سیستم فعال ضد‌واژگونی ARP‌، سیستم کمکی شروع حرکت در سربالایی HSA و سیستم ضد‌هرزگردی چرخ‌ها TCS مجموعه تکنولوژی‌های ایمنی تیوولی به همراه ترمز‌های دیسکی در جلو و عقب را تشکیل می‌دهند. این ماجراجوی کوچک علاوه بر تکنولوژی‌هایی که گفته شد به ۶ کیسه‌هوا در ۱۰ نقطه‌، سنسور عقب‌، قفل شدن اتوماتیک در‌ها از سرعت ۴۰ کیلومتر در ساعت‌، میله محافظ در‌ها و … نیز مجهز شده است.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095629 Tivoli launch pic - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

۵ نکته جالب در مورد تیوولی
۱- تیوولی با ۷ رنگ(مشکی‌، آبی‌، قهوه‌ای‌، قرمز‌، خاکستری‌، نقره‌ای و سفید) به صورت رسمی به بازار عرضه می‌شود. در مدل اسپرت سقف با برچسب رنگ سفید یا مشکی مکمل ترکیب رنگ بدنه این خودرو هستند و برای شماره‌گذاری خودرو بدون برچسب رنگی سقف به مرکز شماره‌گذاری باید برود و بعد از دریافت پلاک در رامک‌خودرو برچسب رنگی سقف آن نصب می‌شود.
۲- صندلی تیوولی جایزه بهترین ارگونومی خودرو در کره‌جنوبی را از آن خود کرده است. صندلی‌های تیوولی با طراحی Semi-Bucket طراحی مشابه صندلی خودرو‌های مسابقه‌ای از نظر دربرگیرندگی سرنشین را دارند.
۳- در بخش ایمنی خودرو، در ساخت و تولید خودرو تیوولی از ۷۱.۴درصد فریم فولادی با لایه‌هایی با انبساط بالا و کم حجم ساخته شده است که بیشترین ایمنی را در تصادفات به همراه خواهد داشت.
۴- فضای بار تیوولی علی‌رغم ابعاد به مراتب کوچک‌تر از اسپورتیج  ۴۲۳ لیتر حجم‌دارد. این فضا تنها حدود ۸۰ لیتر کمتر از فضای بار کیا اسپورتیج است.
۵- تیوولی در حالت Power برای رانندگی اتوماتیک و در حالت تعویض تیپ‌ترونیک دنده تا پیش از دور موتور ۶۵۰۰ بدون کات‌آف موتور امکان شتاب‌گیری تا حد نهایی را برای راننده مهیا می‌کند. این در حالی است که عمده خودرو‌های اقتصادی برای کنترل فشار روی موتور تا پیش از دور موتور ۶‌هزار کات آف موتور را تعریف می‌کنند که موجب از دست رفتن بخش مهمی از لذت رانندگی اسپرت می‌شود.

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095627 tivo9 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

2016 Ssangyong Tivoli red interiors - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

0 0 860 http 172.17.115.180 82 Galleries 20150114095625 tivo8 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

پشت فرمان تیوولی از شهر تا کوهستان
برای آزمایش تیوولی مسیری متشکل از بزرگراه‌های داخل شهر و مسیری کوهستانی با شیب‌ها و پیچ‌های متوسط و تند را انتخاب کردیم. نخستین تجربه سواری با تیوولی در لذت نشستن روی صندلی ارگونومیک این خودرو و بهره‌گیری از امکانات رفاهی و آپشن‌های متنوع رانندگی خلاصه می‌شود. پیش از شروع حرکت‌، نشان دادن جهت چرخ‌ها ما را برای خروج ایمن از مسیر پارک راهنمایی کرد.پس از ورود به بزرگراه، حالت رانندگی را روی Power که بیانگر حالت اسپرت است، قرار دادیم و در حالت اتوماتیک با فشار کامل پا ‌روی پدال آغاز کردیم. از فشردن پدال تا شتاب‌گیری خودرو تاخیر محسوسی وجود دارد که به لطف گیربکس هوشمند ۶ سرعته طراحی شده توسط AISIN ژاپن تا حد زیادی جبران می‌شود. در حالت Power تعویض دنده‌ها تا بالاترین دور موتور به تاخیر می‌افتد و همین وضوع موجب غرش پیشرانه ۱.۶ لیتری می‌شود. شتاب‌گیری خودرو در مسیر بزرگراهی و معمولی در این حالت کاملا قابل قبول است و در سبقت‌گیری ‌یا مانور‌ها کمبودی حس نمی‌شود. برای ادامه آزمایش در حالت Power فرمان را به حالت Sport تغییر دادیم. نتیجه این تغییر سفت‌شدن فرمان و در نتیجه دقت بیشتر در سرعت‌های بالا بود. فضای داخل کابین تیوولی از حالت سکون تا سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت میزان ۴۴ تا ۶۵ دسی‌بل صدا را به سرنشینان منتقل می‌کند که تقریبا با خودرویی مانند کیا اسپورتیج مشابه است.سیستم تعلیق مستقل مک‌فرسون در جلو و چند‌اتصالی در عقب عملکرد نرمی را در مواجهه با موانع برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد و کمی نرم‌تر از ‌هاچ‌بک‌های هم‌سایز تیوولی عمل می‌کند که بخش مهمی از این نرمی نیز مدیون تایر‌های بزرگ تیوولی است اما سفتی نسبی عملکرد سیستم تعلیق در پیچ‌ها موجب تمایل خودرو به کم‌فرمانی یا بیش‌فرمانی می‌شود اما سیستم‌های ایمنی نظیر کنترل الکترونیکی پایداری اجازه بروز چنین اتفاقی را نمی‌دهند. کشش خودرو در شیب‌های تند افت محسوسی پیدا می‌کند و حتی با قرار دادن در حالت تیپ‌ترونیک نیز این ضعف بهبود چشمگیری نمی‌یابد اما با خاموش‌کردن سیستم‌های کنترل کشش و پایداری و درگیر‌شدن بیشتر تایر‌ها با سطح زمین می‌توان به شتاب حرکت در سربالایی‌ها افزود. برای حرکت در مسیر‌های صعب‌العبور و عملکرد بهتر خودرو فرمان را در حالت کامفورت قرار دادیم تا نرمی برای سهولت در چرخش خودرو افزایش پیدا کند.سیستم تهویه مطبوع خودرو عملکرد قابل قبولی دارد و دریچه‌های بزرگ آن به خوبی اتاق تیوولی را پوشش می‌دهند. تیوولی به طور کلی علی‌رغم حجم کم ۱.۶ لیتری پیشرانه و یدک کشیدن کلاس شاسی‌بلند‌، خودرویی اسپرت و در عین حال مناسب برای ۴ سرنشین بالغ است و به خصوص از نظر فضا مشکلی برای سرنشینان حتی با قد حدود ۱۹۰ سانتی‌متر نیز به وجود نمی‌آورد. دید کلی به اطراف خودرو کاملا قابل قبول است اما ستون‌های جلو کمی در پیچ‌ها دید راننده را با مشکل مواجه می‌کنند.

2016 Ssangyong Tivoli front three quarters red static - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016
تیوولی به طور کلی با ایمنی تحت کنترل تکنولوژی‌، آپشن‌هایی فراتر از بازه قیمتی‌، طراحی عامه‌پسند و به‌روز‌، پیشرانه کم‌مصرف و در عین حال مناسب برای اتاق ۱.۳ تنی‌، گیربکس هوشمند و به‌روز ۶ سرعته AISIN و ده‌ها مشخصه دیگر هیچ راهی جز انتخاب این کراس‌اوور با قیمت نهایی حدود ۹۵ میلیون‌تومان را پیش روی مشتریان قرار نمی‌دهد.

مشخصات سانگ یانگ تیوولی 2016 - بررسی فنی و تخصصی سانگ یانگ تیوولی مدل 2016

8 نظرات
 1. حمید مقدم می گوید

  ۰۹۱۹۲۶۸۶۴۵۱

 2. حمید مقدم می گوید

  با عرض پوزش اشتباه تایپی بود
  ۰۹۱۹۲۶۸۶۴۵۱

 3. حمید مقدم می گوید

  ۰۹۱۹۲۶۶۴۵۱

 4. محمدرضا می گوید

  سلام جناب نوری،بنده جانباز ۳۵% هستم اگه بخوام خودرو وارد کنم گمرکی تخفیف داره واسه جانبازا؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  ۰۹۲۱۵۲۲۹۷۶۲ قنبری

 5. حمید مقدم می گوید

  اقای نوری اگر امکانش هست با شما ارتباط داشته باشم یا از طریق ایمیل یا تماس تلفنی در زمینه قیمت و وارد کردن بنز s500

  1. ابوالفضل نوری می گوید

   سلام.شماره خودتون رو بزارید

 6. پرهام می گوید

  امکان وارد کردن این خودرو از مناطق آزاد وجود داره ؟

  1. ابوالفضل نوری می گوید

   پرهام منطقه آزاد محدودیت ندارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.